Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 09.01.2015

BGK chce reaktywować budownictwo społeczne

Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza ponownie uruchomić program finansowego wsparcia dla budownictwa społecznego. Z tej pomocy mają korzystać Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i władze samorządowe.
Z oferty korzystaliby ci, którzy nie kwalifikują się ze względu na swoje dochody do mieszkań socjalnych, ale ci, którzy nie są w stanie ze względu na swoje dochody wynająć mieszkania komercyjnie lub wziąć kredytu mieszkaniowego  wyjaśnia Dariusz Stachera.Z oferty korzystaliby ci, którzy nie kwalifikują się ze względu na swoje dochody do mieszkań socjalnych, ale ci, którzy nie są w stanie ze względu na swoje dochody wynająć mieszkania komercyjnie lub wziąć kredytu mieszkaniowego – wyjaśnia Dariusz Stachera.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza ponownie uruchomić program finansowego wsparcia dla budownictwa społecznego. Ile na to przeznaczy środków, kto będzie mógł z niego skorzystać i na jakich zasadach, tłumaczy w radiowej Jedynce Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego w BGK./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
Czytaj także

– Ich zadaniem będzie budowanie domów z mieszkaniami na wynajem dla niezamożnych rodzin - mówił dzisiaj na antenie radiowej Jedynki Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego w BGK.

Mieszkania nie dla dla socjalnych, ale biednych rodzin

Czynsz za takie mieszkanie byłby znacznie niższy od czynszu rynkowego i uwzględniałby możliwości finansowe poszczególnych rodzin. – To oznacza że z tej oferty korzystaliby ci, którzy nie kwalifikują się ze względu na swoje dochody do mieszkań socjalnych, ale ci, którzy nie są w stanie ze względu na swoje dochody wynająć mieszkania komercyjnie lub wziąć kredytu mieszkaniowego – wyjaśnia Dariusz Stachera.

Gdy stopa się podniesie, trzeba opuścić tanie mieszkanie

Jeśli jednak po jakimś czasie poziom dochodów danej rodziny by się podniósł to musiałby ona opuścić tego typu mieszkanie.

Jednak liczba mieszkań, które zamierza w ten sposób wybudować BGK nie jest duża, bowiem w ramach poprzedniego programu wsparcia  dla budownictwa społecznego powstało około 100 tysięcy mieszkań.

Tymczasem popyt na tego typu mieszkania jest szacowany na znacznie wyższym poziomie.

Inwestorzy mogą liczyć na preferencyjny kredyt z BGK

TBS, spółdzielnie mieszkaniowe i samorządy budujące domy  w ramach budownictwa społecznego będą mogły liczyć na preferencyjny kredyt z BGK  rozłożony na 30 lat.

BGK chce dzięki programowi pilotażowemu chce sfinansować  budowę minimum 10 tys. mieszkań w ciągu 5 lat i przeznacza na to w tym czasie 1,6 mld zł.

Robert Lidke

/