Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 16.01.2015

Są pomysły dla frankowiczów. Ma pomóc konstytucja, rząd i banki

Są już pierwsze pomysły jak pomóc osobom spłacającym kredyty we frankach szwajcarskich, których sytuacja pogorszyła się po gwałtownym wzroście kursu szwajcarskiej waluty. Pomysłodawcy wskazują na rząd, na zapisy w konstytucji i na banki.
PIS chce spłaty po kursie przed 14 stycznia 2015 r. Od lewej: prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, wiceprezes PiS Beata Szydło i poseł Leonard Krasulski.PIS chce spłaty po kursie przed 14 stycznia 2015 r. Od lewej: prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, wiceprezes PiS Beata Szydło i poseł Leonard Krasulski.PAP/Marcin Obara
Posłuchaj
  • PiS uważa, że rząd powinien zareagować na wzrost kursu franka i pomóc tym, którzy wzięli kredyty w tej walucie. /
  • "Proponujemy aby decyzję Banku Szwajcarskiego uznać ustawowo za taką zmianę okoliczności i dać uprawnienie złożenia oświadczenia woli: wybieram spłatę po kursie z 14 stycznia, sztywno wskazanym" - wyjaśnił Paweł Szałamacha./IAR/.
Czytaj także

PiS uważa, że rząd powinien zareagować na wzrost kursu franka i pomóc tym, którzy wzięli kredyty w tej walucie.

PIS: spłata po kursie przed 14 stycznia 2015 r.

Chodzi o to, by umożliwić im złożenie wobec banków oświadczenia woli, że będą spłacać zadłużenie po kursie z 14 stycznia 2015 roku.

Posłowie o rekordowym wzroście kursu franka szwajcarskiego

Źr. TVN24/x-news

Konstytucja gwarantuje ochronę rodziny

Wiceprezes PiS Beata Szydło powołała się na artykuł 71. Konstytucji, który stanowi, że państwo w swojej polityce społecznej uwzględnia dobro rodziny.

–Tak jak w przypadku ustawy górniczej, chodzi o dobro rodzin górniczych i tych, którzy żyją z pracy na Śląsku i w Małopolsce Zachodniej, tak w tym przypadku chodzi o dobro rodzin, które skorzystały z możliwości wzięcia kredytu we frankach - powiedziała Beata Szydło. Dodała, że większość tych kredytów została zaciągnięta na zakup mieszkania.

Rząd wzywany do działania

Posłanka PiS wezwała premier Ewę Kopacz, by powiedziała co rząd zamierza zrobić w tej sprawie. Poseł Paweł Szałamacha zwrócił się z tym pytaniem także do wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Poinformował, że jeżeli rząd, który jego zdaniem negatywne rozwiązania przeprowadza bardzo szybko, nie przedstawi projektu ustawy w ciągu kilku dni robocznych, to zrobi to PiS.

Kurs franka szwajcarskiego wystrzelił. Co mają zrobić osoby, których nie stać na wyższe raty kredytu?

Pomysł PiS opiera się na założeniu, że zmiana sposobu zarządzania walutą przez Bank Szwajcarski i tąpnięcie na rynkach finansowych to zdarzenia nie związane z realną gospodarką w Polsce.

Posłowie o "frankowiczach": Widziały gały, co brały

Źr. TVN24/x-news

Rząd powinien interweniowac z powodu nadzwyczajnych okoliczności

Z powodu nadzwyczajnej zmiany okoliczności rząd powinien interweniować - uważa Paweł Szałamacha.

Kurs franka jest nadal wysoki. Jest szansa, że po pierwszym szoku zacznie słabnąć

Jego zdaniem należy skorzystać z zawartej w polskim Kodeksie Cywilnym klauzuli nadzwyczajnej zmiany okoliczności ekonomicznych, nie przewidzianych w momencie podpisywania umowy.

"Proponujemy aby tą decyzję Banku Szwajcarskiego uznać ustawowo za taką zmianę okoliczności i dać uprawnienie złożenia oświadczenia woli: wybieram spłatę po kursie z 14 stycznia, sztywno wskazanym" - wyjaśnił Paweł Szałamacha.

IAR, jk