Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 19.01.2015

Praca w IT czeka: rynek coraz bardziej konkurencyjny, brakuje specjalistów

Rynek pracy w sektorze IT w Polsce dynamicznie rośnie. Informatycy, a zwłaszcza programiści, są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Glow Images
Posłuchaj
  • O pracy w branży IT mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: prezes Biura Projektowania Systemów Cyfrowych Ignacy Miedziński /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Jak podkreśla prezes Biura Projektowania Systemów Cyfrowych Ignacy Miedziński, przed informatykami rysują się bardzo dobre perspektywy. Dla specjalistów z tej branży pracy, i to dobrze płatnej, nie zabraknie.

- W Warszawie średnia zarobków wśród informatyków to 10 tys. zł, na Śląsku od 5 do 8 tys. zł – mówi Ignacy Miedziński.

Walka o pracowników

Ten rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny i polskie firmy muszą walczyć o pracowników z bogatymi, zachodnimi korporacjami, a robią to w różny sposób, dodaje ekspert.

- To już nie tylko wyższe wynagrodzenie. Tu wchodzą w rachubę dodatkowe zachęty, jak opieka medyczna, służbowe samochody, a nawet pół godziny lub godzina bez prądu, co oznacza, że w ciągu 8-godzinnego dnia pracy, pracownik ma przerwę darowaną przez pracodawcę – wymienia benefity Ignacy Miedziński.

Brak specjalistów

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, w tej chwili branża IT odczuwa brak specjalistów.

- To jest problem. Dlatego można powiedzieć, że są takie kierunki informatyczne, w których każdy specjalista natychmiast dostaje pracę. To są najczęściej programiści – mówi Ignacy Miedziński. – Jeżeli ludzie po studiach mają problemy ze znalezieniem pracy, powinni pomyśleć o poświęceniu dwóch lat i nauczeniu się języka programowania, co zagwarantuje bardzo dobrą pracę i płace – dodaje.

Poszukiwani są programiści niemal wszystkich języków - Java, Net, Python, C++ czy też programistów aplikacji webowych. ​

Karolina Mózgowiec, awi

/