Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 21.01.2015

MdM: w 2014 r. była klapa. W tym roku ma być lepiej

W 2014 roku wykorzystano zaledwie 35 procent z 600 milionów złotych zarezerwowanych na dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Zdaniem ekspertów wiele wskazuje jednak na to, że w tym roku będzie pod tym względem lepiej.
Zainteresowaniu MdM będą sprzyjać zmiany poczynione w programieZainteresowaniu MdM będą sprzyjać zmiany poczynione w programieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O spodziewanym wzroście popularności programu MdM mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Jarosław Sadowski, ekspert Expandera /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Wpłynie na to wzrost wymaganego wkładu własnego dla zwykłych kredytów hipotecznych, a także budowa nowych mieszkań mieszczących się w wymaganych limitach cen.

Optymistą w tej kwestii jest Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

- Najprawdopodobniej w tym roku będzie zupełnie inaczej niż w zeszłym. Z tych wniosków, które zostały złożone w 2014 roku, już 19 proc. tegorocznego limitu zostało zarezerwowane. Pamiętajmy, że wnioski o dofinansowanie można składać wcześniej, a wypłata następuje dopiero jak mieszkanie jest gotowe, więc to przesunięcie może być roczne, czasami nawet dwuletnie – mówi Jarosław Sadowski.

Rekomendacja S może zniechęcić do "zwykłych" kredytów

Podwyższenie wkładu własnego, wymaganego przy zaciąganiu kredytów  hipotecznych, w ramach rekomendacji S, zniechęci wielu do korzystania z takiego dofinansowania i zwróci większą uwagę na program MdM, uważa Jarosław Sadowski.

- W zeszłym roku wymagany wkład własny był na poziomie 5 proc., co było jeszcze dość niedużą sumą, którą stosunkowo łatwo było uzbierać. W tym roku będzie już trudniej. Wymagany wkład własny będzie bowiem dwa razy wyższy, znacznie trudniej będzie go więc zgromadzić. Pewnie zatem skłonność do korzystania z programu MdM wzrośnie, co też przełoży się na wykorzystanie dostępnego limitu środków – uważa ekspert.

Korzystne zmiany w programie

Zainteresowaniu MdM będą sprzyjać zmiany poczynione w programie.

- Przede wszystkim będzie można już kupować mieszkania budowane nie tylko przez deweloperów, ale też przez spółdzielnie mieszkaniowe. Zostały też uproszczone przepisy w sytuacji, kiedy kupujemy mieszkanie budowane przez dewelopera, który sam zaciągnął na nie kredyt. Będzie tu mniej komplikacji – mówi Jarosław Sadowski.

Już nie tylko pierwsze w życiu mieszkanie będzie można kupić za taki kredyt, podkreśla ekspert.

- Rodziny wielodzietne, czyli takie które mają trójkę lub więcej dzieci, będą mogły wreszcie skorzystać z MdM w momencie, kiedy na przykład chcą zmienić pierwsze, mniejsze mieszanie na większe, odpowiadające ich potrzebom - dodaje.

Na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w roku 2015 rząd przeznaczył 715 milionów złotych.

Justyna Golonko, awi

/