Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 23.01.2015

Płaca minimalna w Niemczech dla kierowców: oświadczenia nie pomogą

Polsko-niemiecka batalia o płacę minimalną trwa. Niektóre organizacje zrzeszające przewoźników, nie czekając rozwiązanie unijne, same podejmują działania. Uzbroiły swoich kierowców w specjalne oświadczenia. Prawnicy jednak mówią - Niemcom to nie wystarczy.
Od 1 stycznia każdy kto pracuje na terenie Niemiec ma minimalną stawkę 8,5 euro za godzinęOd 1 stycznia każdy kto pracuje na terenie Niemiec ma minimalną stawkę 8,5 euro za godzinęGlow Images/East News

Władze Opolskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych zapowiedziały, że będą zaopatrywać swoich kierowców w oświadczenia w języku niemieckim z informacją, że przepisy niemieckiej ustawy o płacy minimalnej ich nie dotyczą.

Oświadczenia niewiele zmieniają

– To nic nie zmieni - uważa radca prawny, dr Monika Kubaczyńska z kancelarii "Rödl & Partner".

I choć, jak dodaje mecenas Kubaczyńska, kompetencje niemieckich urzędów celnych do ich rewidowania są ograniczone, to obchodzenie prawa może się nie udać.

Wszystko to za sprawą przepisów, które mówią o tym, że odpowiedzialność za oświadczenia polskiego przedsiębiorcy ponosi także jego niemiecki kontrahent.

Rząd też działa: rozmawia, naradza się, postuluje

Dziś na ten temat rozmawiali premier Ewa Kopacz, wicepremier Janusz Piechociński i unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.  Sprawę bada także Komisja Europejska.

Płaca minimalna w Niemczech: Polska i kraje UE kontratakują. Pracodawcy kierowców - za późno

Na razie jednak polski przedsiębiorca wypłatę 8,5 euro za godzinę będzie musiał poświadczać specjalnym oświadczeniem.

Błażej Prośniewski, jk

/