Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 26.01.2015

Prezydent za wsparciem dla frankowiczów. Spotkanie z prezesem NBP

Prezydent Bronisław Komorowski opowiada się za wsparciem dla osób mających czasowe problemy w spłacie kredytów mieszkaniowych. O sytuacji zadłużonych we frankach szwajcarskich Bronisław Komorowski rozmawiał z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką.
Prezydent Bronisław Komorowski rozmawia  z Prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką o wpływie kursu franka szwajcarskiego na sytuację polskich kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt w tej waluciePrezydent Bronisław Komorowski rozmawia z Prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką o wpływie kursu franka szwajcarskiego na sytuację polskich kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt w tej waluciePAP/Marcin Obara

Tuż przed spotkaniem prezydent Bronisław Komorowski mówił, że będzie chciał dowiedzieć się, jakie kroki można podjąć w sprawie tych, którzy spłacają kredyty w tej walucie. Dodał, że zgadza się ze stanowiskiem premier, by współodpowiedzialność za należności klientów wzięły banki. Zastrzegł jednak, że od prezesa NBP chce się dowiedzieć "gdzie jest granica", do której może mieć miejsce działanie państwa w tej sprawie.

W tej samej sprawie prezydent ma się niebawem spotkać także z ministrem finansów, Mateuszem Szczurkiem.

Prezydent: Chcę poznać granicę, do której można pomagać frankowiczom.

Źródło: TVN24/x-news

Po spotkaniu Komorowskiego z Belką prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział dziennikarzom, że według prezydenta banki w sposób bardzo indywidualny powinny traktować klientów, którzy zaciągnęli kredyty.
- Warto, by kwestia ujemnych stóp procentowych, które są stosowane przez bank centralny Szwajcarii, miały swoje odwzorowanie w praktyce spłacania kredytów, szczególnie oprocentowania - podkreślił Dziekoński.
Problem tzw. spreadów
W rozmowie Komorowskiego i Belki - relacjonował minister - poruszony został także problem tzw. spreadów, czyli różnicy w kursie wymiany franka szwajcarskiego.
Wydaje się, że warto iść w kierunku stanowiska Związku Banków Polskich, który rekomendował, by różnice kursu wymiany były jak najniższe; to jest istotne odciążenie osób, które spłacają kredyt - zaznaczył Dziekoński.
Jak dodał, w tej sytuacji punktem odniesienia może być średni kurs franka szwajcarskiego Narodowego Banku Polskiego. - Być może warto dążyć do tego, by przy spłacie kredytów kurs był zbliżony do średniego kursu NBP - mówił minister.
Ewentualna konieczność "doubezpieczenia kredytu"
Według niego zagrożeniem może być również sytuacja, gdy wartość mieszkania jest niższa niż wartość zaciągniętego kredytu i konieczność "doubezpieczenia kredytu". W tej sprawie wiele będzie miała do powiedzenia Komisja Nadzoru Finansowego - dodał Dziekoński. Jak zaznaczył, warto by znaleźć w tej kwestii rozwiązanie systemowe, które by wyeliminowało to potencjalne zagrożenie.
Dziekoński podkreślił, że konieczne jest także rozważenie sytuacji, w której osoby, które nie są stanie spłacać kredytu ze względów losowych, miały możliwość wsparcia w postaci ulg w tym najtrudniejszym okresie. Potrzeba rozważenia takiej sytuacji wydaje się oczywista - uważa prezydencki minister.
Jak dodał, takie rozwiązanie mogłoby być zastosowane wobec wszystkich kredytobiorców, niezależnie od waluty, w jakiej zaciągnęli kredyt. Chodzi o to, by wszystkie osoby, które mają nagły problem, a dotychczas wykazywały rzetelność w spłacaniu kredytu, miały możliwość jakiegoś koła ratunkowego - powiedział Dziekoński.
W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli także członkowie zarządu NBP Andrzej Raczko i Jacek Bartkiewicz.

IAR/PAP, abo, awi