Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 10.02.2015

Ceny żywca wieprzowego nie pokrywają kosztów produkcji

Jeden z postulatów protestujących rolników dotyczy przywrócenia opłacalności hodowli świń. Obecne ceny żywca są o ponad złotówkę niższe niż przed rokiem i, zdaniem Tadeusza Blicharskiego - dyrektora biura w Polskim Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej, nie pokrywają kosztów produkcji.
Najlepszym pomysłem na ASF jest odgrodzenie się od Białorusi i RosjiNajlepszym pomysłem na ASF jest odgrodzenie się od Białorusi i RosjiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Obecne ceny żywca są o ponad złotówkę niższe niż przed rokiem i, zdaniem Tadeusza Blicharskiego - dyrektora biura w Polskim Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej, nie pokrywają kosztów produkcji./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Czytaj także

Stąd, jak mówi, irytacja rolników jest uzasadniona. Tyle, że trzeba jednak pamiętać, że są okresy większej i mniejszej opłacalności produkcji.

Cała Europa ma ten problem

Obecnie w całej Unii Europejskiej ceny wieprzowiny są niskie, z powodu wstrzymania importu przez Rosję w ramach embarga na unijną żywność jak też w związku z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń.

Ekspert przypomina, że już w ubiegłym roku przedstawiciele  wszystkich europejskich  związków branżowych zrzeszeni w COPA-COGECA  usiłowali wspólnie uzyskać zgodę na podjęcie działań ratujących rynek. Bezskutecznie.

Dziki zarażone ASF przechodzą z Białorusi i Rosji

Na rynek wieprzowiny ciągle oddziaływają   ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń, które wystąpiły na wschodzie Polski.  Zdaniem Tadeusza  Blicharskiego, zasadne byłoby odgrodzenie się od Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego  przeszkodą uniemożliwiającą przedostawanie się zarażonych dzików na teren Polski.

– Jednak Komisja Europejska nie poparła tego rozwiązania, wyjaśnia Tadeusz  Blicharski.

Doraźnym rozwiązaniem jest odstrzał dzików, ale i tu brakuje  jednoznacznych postanowień.

Pozostaje poszukiwanie nowych rynków zbytu

Poszukiwania  nowych rynków zbytu, choć nie do końca satysfakcjonujące  przyniosły pewne rezultaty. W ubiegłym roku Polska wyeksportowała  do Stanów Zjednoczonych około 18 tysięcy ton wieprzowiny, do Włoch  około 50 tysięcy ton.

Dla porównania  na rynek rosyjski w roku 2013  sprzedaliśmy od 32 do 35 tysięcy ton.

Nieskuteczne  pozostają próby  eksportu do Chin, które  nie chcą  uznać zasady regionalizacji, to znaczy dopuścić import  wieprzowiny z tej części Polski , gdzie  ASF nie dał znać o sobie.

Dariusz Kwiatkowski

/