Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 16.03.2015

Zanieczyszczenie powietrza kosztuje nas 40 mld euro

Jeśli do kosztów energii z konwencjonalnych źródeł doda się szkody dla gospodarki z powodu zanieczyszczenia powietrza, to w dłuższej perspektywie odnawialne źródła energii mogą być znacznie tańsze.
Posłuchaj
  • Zanieczyszczone powietrze generuje ogromne koszty związane z leczeniem chorób wyjaśnia w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Łukasz Adamkiewicz ekspertem międzynarodowej organizacji Heal zajmującej się wpływem jakości środowiska na zdrowie (Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Ministerstwo Środowiska ogłosiło Krajowy Program Ochrony Powietrza. Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza w naszym kraju. W programie proponowane są m.in. zmiany w prawie ochrony środowiska, prawie budowlanym, energetycznym i o ruchu drogowym.

Wielu ekspertów krytykuje ten dokument. Zanieczyszczenie środowiska to wymierne koszty dla gospodarki. – Komisja Europejska zleciła badania, które miały oszacować jaki koszt dla gospodarki generuje zanieczyszczone powietrze. Zostało to zrobione w 2014 roku. Szacuje się, że w Polsce mówimy o 40 mld euro – mówi Łukasz Adamkiewicz ekspertem międzynarodowej organizacji Heal zajmującej się wpływem jakości środowiska na zdrowie.

Kosztów dla gospodarki jest wiele

Warto przyjrzeć się na czym polegają te koszty. – Po pierwsze to jest oczywiście przedwczesny zgon, dodatkowo są dni chorobowe, często to się wiążę z hospitalizacją. Trzeba brać również pod uwagę wydatki na leki – wylicza ekspert.

Płaci Kowalski

Te dodatkowe koszty nie są wliczone w cenę, są przerzucone na każdego obywatela. - Podstawowy problem z kosztami jest taki, że one są zewnętrzne. Cena energii ich nie obejmuje. Gdyby je wliczyć do naszych rabunków za prąd, to by się okazało, że nasza energetyka nie jest wcale taka tania. Wynika to z faktu, że w związku ze spalaniem paliw stałych do środowiska trafią szkodliwe dla zdrowia gazy. Obecny system przenosi koszty na obywateli – wyjaśnia gość. - Dlatego energia z odnawialnych źródeł energii może na pierwszy rzut oka wydawać się droga, jednak w dalszej perspektywie, unikając kosztów zdrowotnych wychodzimy na plus – dodaje.

Polska ma fatalne powietrze

Zanieczyszczenie krajowego powietrza na tle Unii Europejskiej jest bardzo wysokie. - Komisja Środowiskowa zrobiła wykres, na którym widać kraje, które mają dość niskie zanieczyszczenie, około 1 nanogram na metr sześcienny, niektóre mają blisko 2, a my mamy 5. Niestarty w UE jesteśmy na szarym końcu – wyjaśnia gość.

Źródło: Fakty TVN/x-news

Eksperci krytykują program

Program wprowadza kierunki strategiczne. - Programy środowiskowe nie mają odpowiedniej rangi w Polsce. Jest to lista słusznych pomysłów, które nie są wiążące prawnie – podkreśla gość.

W Krajowym Programie Ochrony Powietrza wskazano, że za przekroczenie dopuszczalnych norm emisji pyłu w Polsce w ponad 88 proc. odpowiada indywidualne ogrzewanie budynków. Tylko w 4 proc. wpływ na to ma ruch pojazdów, tylko w 2 proc. przemysł.

Hanna Uszyńska, abo