Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 23.03.2015

Deweloperzy budują coraz więcej, ale ceny mieszkań nie powinny rosnąć

Sezon budowlany w tym roku rozpoczął się wcześniej niż zwykle. Wyraźne ożywienie zaobserwowano już w lutym, podczas gdy zwykle większa aktywność budowlańców przypada dopiero na marzec.
Dzięki dodatnim temperaturom liczba rozpoczętych w lutym inwestycji była w lutym o kilkadziesiąt procent wyższa niż w styczniuDzięki dodatnim temperaturom liczba rozpoczętych w lutym inwestycji była w lutym o kilkadziesiąt procent wyższa niż w styczniuPixabay
Posłuchaj
  • O ożywieniu na rynku nieruchomości w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości z Lion’s Bank (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Tak wynika z analizy przygotowane przez Lion’s Bank. Dzięki dodatnim temperaturom liczba rozpoczętych w lutym inwestycji była w lutym o kilkadziesiąt procent wyższa niż w styczniu. - W tym roku zima była na tyle łagodna, że już w lutym zaobserwowaliśmy bum w budownictwie zarówno w przypadku deweloperów jaki i inwestorów indywidualnych. Przeważnie to ożywienie przychodzi w marcu – wyjaśnia Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości z Lion’s Bank.

Dostęp do taniego pieniądza

Deweloperzy dostają bardzo dużo pozwoleń na rozpoczęcie inwestycji. - Koszt pieniądza spada, deweloperzy zyskują kolejny impuls do tego, żeby ożywiać rynek, żeby rozszerzać skale swojej działalności – uważa gość.

Polacy chętniej biorą kredyty

Deweloperzy liczą że Polacy zaczną barć kredyty. - Rok 2014 już był bardzo dobry, a rok 2015 nie powinien być gorszy. Według badań w ostatnim roku deweloperzy, na 6 największych rynkach, sprzedali o 20 proc. więcej mieszkań niż w rekordowym do tej pory roku jeszcze przed kryzysem – mówi.

Ceny raczej nie wzrosną

Deweloperzy licząc na podwyżki. -  Jeśli chodzi o 2015 rok to należy się najwyżej spodziewać kosmetycznych podwyżek o 1-3 proc. wzrostu cen – przewiduje rozmówca. - Nie spodziewałbym się wzrostu cen na rynku wtórnym – dodaje.

Justyna Golonko, abo