Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 07.04.2015

Mieszkanie na wynajem: ryzyko, które może się bardzo opłacić

Wiele osób rezygnuje z oszczędzania na lokatach bankowych, bo są bardzo słabo oprocentowane. Wybierają inwestowanie w mieszkania na wynajem.
Mieszkanie na wynajem: ryzyko, które może się bardzo opłacićPixabay
Posłuchaj
  • O inwestowaniu w nieruchomości na wynajem mówiła w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach: Marzena Rudnicka z Centrum im. Adama Smitha /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Inwestycja w nieruchomości jest dobrym pomysłem, o ile jest przemyślana i wzięta na miarę swoich możliwości. Pamiętajmy, że nawet, jak mamy wysoką zdolność kredytową dziś, to nie oznacza, że nie może ona być zachwiana w przyszłości. Należy więc wyważyć ten próg inwestycyjny na bezpiecznym dla siebie poziomie – radzi Marzena Rudnicka z Centrum im. Adama Smitha.

Większy zysk, ale i ryzyko

Jak dodaje ekspertka, kupując nieruchomość na wynajem, decyzji nie należy podejmować pochopnie. Nieraz warto poradzić się eksperta w sprawie sytuacji na rynku i tego, jaki typ nieruchomości może przynieść nam większe zyski.

- Mieszkania na wynajem są zasadniczo tańsze niż lokale usługowe. Zagrożeniem jest z kolei ustawa o ochronie praw lokatorów, która pozwala nieuczciwemu lokatorowi  zamieszkiwać później w naszym mieszkaniu, nawet kiedy nam nie płaci i nie mamy narzędzi prawnych, żeby go stamtąd usunąć. Wynająć mieszkanie nie jest więc łatwo – uważa Marzena Rudnicka.

Inwestycja w wynajem mieszkania jest zatem teoretycznie lepiej oprocentowany niż lokata w banku, ale ryzyko też jest większe.

Nowe produkty na rynku

- Można też szukać nowych rozwiązań. Ostatnio wprowadzany jest w Polsce nowy produkt – aparthotele. W tym przypadku nie obowiązuje wspomniana ustawa, ponieważ kupuje się mieszkanie, gdzie najemcą jest firma, która jest operatorem, czyli zajmuje się wynajmem naszego mieszkania. W praktyce wygląda to tak, że podpisuje się umowę na 10 lub 15 lat, jeśli już wchodzimy w dzierżawę, i mamy spokój. Należy jednak znowu pamiętać, gdzie wybrać taki aparthotel. Jeżeli są to miejscowości sezonowe, to ta stopa zwrotu z takiej inwestycji może nie być taka, jaką deklaruje inwestor, który nam sprzedaje nieruchomość – mówi ekspertka.

Aparthotele buduje się teraz m.in. w Warszawie czy Krakowie, czyli w miastach, które nie są obarczone ryzykiem sezonowości i tym samym przestoju w wynajmie.

Aleksandra Tycner, awi

/