Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 08.04.2015

Studia za granicą na koszt państwa, ale pod warunkiem. Komisja finansów za

Studenci, którzy dostaną się na studia na najlepszych zagranicznych uczelniach, będą mogli skorzystać z finansowej pomocy państwa - przewiduje rządowy projekt, który pozytywnie zaopiniowała w środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
StudiaStudiaPixabay.com

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji odbyło się w Sejmie 18 marca.
Przepisy, nad którymi pracuje Sejm - są one odpowiedzią na zobowiązania z expose premier Ewy Kopacz - zakładają możliwość utworzenia rządowego programu pomocy finansowej w pokryciu kosztów związanych ze studiami na zagranicznych uczelniach. W pierwszym czytaniu wszystkie kluby poselskie zaproponowały, by projekt skierowano do dalszych prac w komisjach sejmowych.
Koszt projektu to 336 mln zł
Program - jak zakłada projekt nowelizacji - trwać ma 10 lat, a jego koszt wyniesie 336 mln zł. Z programu - jak szacuje resort nauki - skorzystać może ok. 700 studentów.
Na razie osoby, które chciały kształcić się na najlepszych uczelniach świata, musiały to robić za własne pieniądze. Tymczasem koszty takich studiów są duże i - według szacunków resortu nauki - średnio przekraczają 200 tys. zł rocznie, wliczając w to koszty utrzymania.

Pomocy nie będzie trzeba zwracać, ale pod pewnymi warunkami

Zgodnie z rządowym projektem, student nie będzie musiał zwracać udzielonej mu pomocy finansowej, jeśli w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni będzie odprowadzał w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przez łączny okres 5 lat; albo jeśli zrobi w kraju doktorat.
Kto będzie mógł ubiegać się o pomoc?

Projekt noweli zakłada, że o wsparcie w ramach programu będą się mogli ubiegać studenci po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich lub ci, którzy uzyskali właśnie tytuł licencjata lub inżyniera - o ile dostaną się na studia na którejś z najlepszych uczelni świata.
Jak zapisano w projekcie noweli, pomoc finansowa udzielana w ramach programu może obejmować środki na pokrycie kosztów rekrutacyjnych, czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdu oraz ubezpieczeń. Proponuje się, by otrzymane świadczenia były zwolnione z PIT - podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jeśli uczestnik programu z własnej winy nie podejmie lub nie ukończy studiów albo nie będzie robił postępów w nauce - np. nie zaliczy kolejnego semestru - będzie musiał zwrócić otrzymaną pomoc finansową.
Jeśli pogram wejdzie w życie, studenci będą mogli się ubiegać o sfinansowanie studiów tylko na najlepszych uczelniach wskazanych w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata.
Projekt nowelizacji rozpatrzy obecnie sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

PAP, awi

/