Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Jaremczak 16.04.2015

Weksel lub poręczyciel w miejsce Bankowego Tytułu Egzekucyjnego?

Weksli albo dodatkowych poręczeń mogą się spodziewać kredytobiorcy. To jedna z konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Eksperci oceniają, że orzeczenie może mieć wpływ na zawarte już umowy kredytowe.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay
Posłuchaj
  • Co się zmieni po 2016 roku w sprawie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki. Będą weksle in blano lub dodatkowi poręczyciele (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza polskiego Radia)
Czytaj także

Od sierpnia przyszłego roku banki nie będą mogły kierować wierzytelności do egzekucji z pominięciem postępowania sądowego.

Związek Banków Polskich zapowiada, że banki będą teraz wymagać od klientów zaciągających kredyty oświadczeń notarialnych o poddaniu się egzekucji. Ale jak mówi Jarosław Sadowski z Expandera raczej nie będzie to stosowane w wypadku kredytów konsumpcyjnych zaciąganych na niewielkie kwoty.

Weksel in blanko dla niskich pożyczek?

- W wielu przypadkach koszt takiego rozwiązania jest po prostu zbyt wysoki, a poza tym wiele osób, które stara się o kredyt chce pieniądze dostać szybko, najlepiej jeszcze tego samego dnia, kiedy udaje się do banku, więc prawdopodobnie zostanie to zastąpione na przykład wekslem in blanco – mówi.

Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej uważa, że dziś trudno powiedzieć, że weksle in blanco będą dla klientów lepszym rozwiązaniem. – Klient podpisze weksel in blanco, będzie sporządzona jakaś umowa około-wekslowa, która opisze na jakich warunkach, do jakiej kwoty trzeba ten weksel wypełnić jeżeli zobowiązanie nie będzie spłacane i to będzie równie niekorzystne dla takiego kredytobiorcy, który nie spłaca zobowiązań – wyjaśnił.

Na wyroku TK skorzystają instytucje parabankowe?

Z kolei Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBanku zwraca uwagę, że na zniesieniu Bankowego Tytułu Egzekucyjnego zyskać mogą firmy pożyczkowe i instytucje parabankowe. – Mamy ten system pożyczkowy, który jest alternatywny w stosunku do bankowego, więc jeżeli te koszty w systemie bankowym będą zdecydowanie rosły to może się to może się on stać, w tym wypadku, nawet atrakcyjny cenowo - powiedział.

Dodatkowi poręczyciele?

Przy udzielaniu kredytów konsumpcyjnych banki mogą też zacząć wymagać poręczycieli – dodaje Jarosław Sadowski. – W przypadku osób, które mają niskie dochody, czy nie najlepszą historię kredytową można sobie wyobrazić, że banki będą od nich wymagały poręczycieli, żeby zminimalizować ryzyko. Bo zawsze, jeśli mamy majątek i dochody kilku osób to większe jest prawdopodobieństwo odzyskania długu niż w przypadku jednej osoby – tłumaczy.

Uwaga na obecne umowy kredytowe

Z kolei Agnieszka Mitręga prawnik z Crido Legal ocenia, że Wyrok Trybunału Konstytucyjnego może mieć wpływ na kredytobiorców, którzy już zaciągnęli kredyty. – Należy zweryfikować swoje umowy kredytowe pod kątem, czy bank, w związku z nadzwyczajną zmianą stosunków, może zażądać ustanowienia nowego zabezpieczenia – dodaje.  Jeżeli takie klauzule znajdują się w tych umowach, to można się spodziewać, że banki będą próbowały uzyskać dodatkowe zabezpieczenia w miejsce Bankowego Tytułu Egzekucyjnego.

Karolina Mózgowiec, asop