Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Agnieszka Jaremczak 16.04.2015

Sądy bez zrozumienia dla poszkodowanych przez Okęcie

Apelacje sądowe ze strony Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" , odsuwają wypłatę odszkodowań dla mieszkańców żyjących w strefie, wokół lotniska na Okęciu, na terenie której normy hałasu przekroczone są wskutek pracy silników samolotów .
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnemorguefile.com
Posłuchaj
  • Wydarzenia dnia w gospodarce. Polskie Radio 24 - gość Mecenas Anna Gołębiowska-radca prawny i wspólnik w warszawskiej Kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Rozporządzenie wojewody mazowieckiego z 2007 roku  o ustanowieniu obszarów ograniczonego użytkowania  wokół lotniska,  rokowało nadzieję na uzyskanie rekompensat  przez  poszkodowanych,  zauważa mecenas  Anna  Gołębiowska-radca prawny i wspólnik w warszawskiej  Kancelarii: Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy. Przewidywało bowiem możliwość  przyznawania  rekompensat  w powiązaniu z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Była możliwość dochodzenia roszczeń w postaci wykupu nieruchomości czy odszkodowania za  obniżenie jej wartości. Przewidywało dofinansowanie inwestycji mających przywrócić walory akustyczne domów i mieszkań , a więc takich zabiegów jak wymiana stolarki okiennej, stropodachów, wyciszenie ścian, założenie nawiewów czy nawet klimatyzacji.

Unieważnione przepisy

Jednak w ocenie sądów rozporządzenie to po kilku latach przestało obowiązywać.

"To znaczy tak przyjęto, że przestało obowiązywać " - uściśla  mecenas Anna  Gołębiowska.

W  2008 roku znowelizowano  przepisy dotyczące ochrony  środowiska, a wraz z tym zmienił się podmiot kompetentny do wydawania tego rodzaju rozporządzenia o którym jest mowa. Uprawnienia w tej dziedzinie stracił  wojewoda , zyskał je sejmik województwa. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że na skutek zmian przepisów  rozporządzenie wojewody przestaje obowiązywać.

Zastąpiła je  uchwała    sejmiku województwa mazowieckiego  z 2011 roku.  Zgodnie z nią   mieszkańcy mieli dwa  lata na dochodzenie  swoich roszczeń , czyli do sierpnia 2013 roku. Wielu mieszkańców  złożyło pozwy. Powstał jednak problem wynikający z interpretacji   przepisów przez Przedsiębiorstwo  Państwowe  Porty Lotnicze.

Interpretacje  na niekorzyść  mieszkańców

W  ocenie  Portów Lotniczych wspomniane dwa lata na dochodzenie swoich praw   powinny być liczone nie  od daty wejścia w życie  uchwały sejmiku , tylko od daty obowiązywania rozporządzenia z 2007 roku. Przypominają ,że rozporządzenie przewidywało ograniczenia  w korzystaniu z nieruchomości , które to ograniczenia znalazły się też  w uchwale, co ma być ponoć  argumentem za  ciągłością   obowiązywania   tych przepisów. Szkoda tylko, że  w tym przypadku w znaczeniu niekorzystnym dla poszkodowanych. "Niestety  sądy podchwytują tę argumentację  i oddalają powództwa właśnie, jak podkreślają,  z tytułu złożenia pozwu po upływie terminu.

Wiele osób rezygnuje też z dochodzenia swoich praw  po otrzymaniu drogą urzędową   informacji o kosztach postępowania sądowego, które mogą ponieść nie mając gwarancji, że   wyrok będzie dla nich korzystny. Wynoszą one od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Ci którzy zdecydowali się  walczyć o odszkodowania,   nie mogą pochwalić się  korzystnymi dla nich rozstrzygnięciami.

Rekompensaty za potanienie nieruchomości oddalają się w siną dal

Kancelaria :Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy prowadzi te sprawy od samego początku, czyli najwięcej tych   wniesionych jeszcze na podstawie rozporządzenia wojewody i do tej pory nie ma ani jednego prawomocnego wyroku  zasądzającego odszkodowanie za zmniejszenie wartości nieruchomości. Sądy pierwszej instancji zasądziły takie odszkodowania , ale  wyroki były oczywiście przedmiotem apelacji  Portów Lotniczych i   wyroki były uchylane. Więcej pozytywnych rozstrzygnięć jest w sprawie wyrównywania kosztów rewitalizacji czyli zabezpieczenia budynków przed hałasem , a tym samym zapewnienia przestrzegania obowiązujących norm.

Coraz większe wątpliwości

Poważne wątpliwości prawników  budzi    przepis, mówiący , że  od sierpnia 2013  roku nie można już składać  pozwów o odszkodowania. Uważają oni , że  to  sposób ograniczenia  korzystania z  drogi sądowej przy dochodzeniu swoich praw przez obywateli, dlatego, że warunki w strefie tak zwanego ograniczonego użytkowania nieruchomości , cały czas ulegają pogorszeniu. Port lotniczy rozrasta się , jest coraz więcej samolotów, a tym samym zwiększa się skala dolegliwości dla mieszkańców.

Dlatego wśród prawników   panuje pogląd, że  droga, na której można dochodzić swoich praw powinna być cały czas otwarta.

Specjalna strefa na obszarze której w sposób wyjątkowy daje o sobie znać   hałas  związany z istnieniem Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina, obejmuje fragmenty Ursusa, Włoch, Woli , Wilanowa, Bemowa i Ursynowa, a nawet Mokotowa. Dotyczy także podwarszawskich miejscowości.

Na tym obszarze żyje około 300 tysięcy ludzi. Jak podał  swego czasu portal Dobraulica.pl szanse na uzyskanie odszkodowań eksperci dawali 50 tysiącom spośród zainteresowanych .

Dariusz Kwiatkowski, asop