Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 18.04.2015

"Spiegel": Grecja planuje wartą miliardy euro umowę z Rosją

Grecja zamierza być może już w najbliższy wtorek podpisać porozumienie z Rosją w sprawie współpracy energetycznej, dzięki któremu może wkrótce otrzymać do 5 miliardów euro – informuje niemiecki "Spiegel".

Według "Spiegla" ma to być zaliczka, jaką strona rosyjska wypłaci Atenom na poczet zysków, jakie Grecja będzie ciągnąć z tranzytu gazu planowanym Tureckim Potokiem. Gazociąg ten ma dostarczać rosyjski gaz do Europy przez Turcję i Grecję.

"Spiegel" odnotowuje informację greckiego tygodnika finansowego "Agora", który twierdzi w najnowszym wydaniu, że dzięki tym pieniądzom z Rosji Ateny będą chciały przedłużyć do czerwca negocjacje z wierzycielami.

Zgodnie z ustaleniami eurogrupy z 20 lutego do końca kwietnia Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform. Zatwierdzenie programu reform jest warunkiem wypłacenia przez eurogrupę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro.

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że nie jest zadowolona z postępów w negocjacjach z Grecją.

Rząd w Atenach wcześniej zaprzeczył doniesieniom, jakoby przygotowywał się do ogłoszenia bankructwa i rezygnacji ze spłaty długów, jeśli nie uda mu się osiągnąć porozumienia z pożyczkodawcami.

Turecki Potok ma zastąpić magistralę South Stream, od której budowy rosyjski koncern Gazprom odstąpił po zablokowaniu projektu przez Komisję Europejską.

Krytyka KE

Tymczasem Komisja Europejska nie jest zadowolona z postępów w negocjacjach z Grecją - poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas. Pojawiają się opinie, że nie dojdzie do porozumienia na spotkaniu eurogrupy 24 kwietnia.

- Na obecnym etapie nie jesteśmy usatysfakcjonowani postępem, jaki zrobiliśmy do tej pory - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Schinas. - Trzeba zintensyfikować prace przed nieformalnym spotkaniem eurogrupy 24 kwietnia - dodał.

Rzecznik Komisji przypomniał, że zgodnie z ustaleniami eurogrupy z 20 lutego, do końca kwietnia Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform. Zatwierdzenie programu reform jest warunkiem wypłacenia przez eurogrupę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostatniej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro.

Obniżenie ratingu

Wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. euro i dialogu społecznego Valdis Dombrovskis we wtorkowej rozmowie z niemieckim dziennikiem "Handelsblatt" ocenił, że na kwietniowym spotkaniu ministrów finansów ze strefy euro w Rydze prawdopodobnie nie zapadnie decyzja o wypłaceniu kolejnej transzy pomocy dla Grecji.

O sytuacji Grecji, która szuka wsparcia w Moskwie mówili w "Europejskim południu" eurodeputowany PO Dariusz Rosati i prof. Bogusław Liberadzki, eurodeputowany SLD >>>

FILM:  Premier Grecji Aleksis Cipras spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Obaj przywódcy na konferencji prasowej podkreślili, że rozmowy nie dotyczyły ewentualnej rosyjskiej pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie i zadłużonej Grecji. - Grecja nie jest państwem żebrakiem. Kryzys grecki to kryzys europejski i musimy znaleźć wspólne europejskie rozwiązanie - powiedział grecki premier. Władimir Putin zaznaczył, że w ramach rozmów o współpracy obu krajów w zakresie energetyki omawiano możliwość finansowania przez Rosję niektórych wspólnych przedsięwzięć.

CNN Newsource/x-news

pp/PAP