Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Jaremczak 20.04.2015

Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Po pierwsze: rozwaga. Nie zawsze super atrakcyjna cena gwarantuje, że kupiec będzie zadowolony z zakupionego auta. Często handlarze szukają za granicą tanich ofert mocno wyeksploatowanych i powypadkowych samochodów używanych. Sprowadzają egzemplarze, które byłyby często kwalifikowane jako złom.
Kupno samochodu używanego to wyzwanie pełne pułapek, których nie wolno bagatelizowaćKupno samochodu używanego to wyzwanie pełne pułapek, których nie wolno bagatelizowaćpixabay.com
Posłuchaj
  • Polacy kupują coraz więcej używanych samochodów. Jak bezpiecznie zawrzeć transakcję? (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Pierwszy kwartał 2015 roku to czas ożywienia na rynku samochodów używanych. Z najnowszych danych instytutu Samar wynika, że w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku Polacy po raz pierwszy zarejestrowali przeszło 182 tysięcy sprowadzonych pojazdów. Wynik jest o ponad 9 proc. lepszy niż w analogicznym okresie 2014 roku. Tylko w marcu zarejestrowano niemal 71 tys. aut z prywatnego importu. To o około 8 proc. więcej niż rok temu.

Coraz więcej starych samochodów na naszych drogach

Z roku na rok importowane są coraz starsze samochody. - Z danych akcyzowych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2013 roku sprowadziliśmy niespełna 8 procent samochodów nie starszych niż cztery lata, w tym roku to jest 5,5 procent - informuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Stare samochody to nie tylko zagrożenie dla środowiska, ale także dla bezpieczeństwa na drogach.

O czym warto pamiętać przy kupowaniu starego auta

Przy kupowaniu używanego samochodu warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, najlepiej zawrzeć taką transakcję bezpośrednio z właścicielem auta. Po drugie, należy upewnić się, czy wartość auta na fakturze jest taka sama, jak jego rzeczywista cena. Po trzecie, trzeba stan techniczny oraz stan prawny.

"Historia Pojazdu" pomoże dokonać zakupu

Pewnym ułatwieniem jest strona internetowa "Historia pojazdu" przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Powinni się z nią zapoznać wszyscy ci, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się bezpłatnie.

Dominik Olędzki, asop