Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 27.04.2015

Polacy szukają lepiej płatnej pracy

Co piąty aktywny zawodowo Polak rozważa zmianę zatrudnienia. Wśród powodów dominują te związane z wysokością zarobków, ale nie tylko, bo również dotyczące ambicji zawodowych, wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A.
RekrutacjaRekrutacjaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O powodach zmiany pracy mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Andrzej Kubisiak z Work Service /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Z tak dobrą sytuacją na rynku pracy nie mieliśmy do czynienia od 2008 roku. Bezrobocie regularnie spada z miesiąca na miesiąc. W stosunku do zeszłego roku mamy 2 punkty proc. niższy poziom bezrobocia. To pokazuje, że możliwości, jeżeli chodzi o zmianę zatrudnienia i wakaty, jakie są na rynku, również skłaniają Polaków do tego, żeby zmieniać pracę - tłumaczy Andrzej Kubisiak  z Work Service. – Mamy pewien okres przejściowy. Przechodzimy z czasów, kiedy mieliśmy do czynienia z tzw. rynkiem pracodawcy, kiedy to zatrudniający bardziej dyktował warunki na rynku, w kierunku rynku pracownika – dodaje.
Powody zmiany pracy
Główny powodem zmiany zatrudnienia są oczywiście oczekiwania płacowe.

- 53 proc. badanych powiedziało, że wyższe wynagrodzenie skłoniłoby ich do zmiany miejsca zatrudnienia – mówi Andrzej Kubisiak. – Mamy również tzw. miękkie czynniki, które skłaniają do tego, żeby zmienić zatrudnienie. To jest chociażby kwestia samorealizacji, możliwości rozwijania się na swoim stanowisku pracy. Co trzeci badany powiedział, że chęć samorealizacji skłania go do zmiany miejsca zatrudnienia. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest chęć rozwoju ścieżki kariery. 22 proc. badanych powiedziało, że brak możliwości awansu powoduje, że chcą szukać nowych możliwości na rynku pracy i chcą się sprawdzić u innego pracodawcy, który potencjalnie może dać możliwość szybszego rozwoju ścieżki kariery – wymienia inne powody zmiany pracy ekspert.

Polski rynek pracy jednym z najstabilniejszych w Europie
Eksperci oceniają, że  polski rynek pracy jest obecnie jednym z najstabilniejszych w Europie. Potwierdzają to najnowsze dane GUS dotyczące sektora przedsiębiorstw. W marcu wzrosło rok do roku, zarówno zatrudnienie jak i wynagrodzenia.

W  rosnącej aktywności rodaków myślących o zmianie pracy eksperci doszukują się  powstawania w Polsce rynku pracowników, co ma być przejawem postępującej stabilizacji w gospodarce.

Dariusz Kwiatkowski, awi