Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Przerwa 28.04.2015

Niedługo duże zmiany na rynku obligacji

- Obecna ustawa o obligacjach nie przystaje do panujących obecnie warunków rynkowych. Niektóre rozwiązania są przestarzałe - mówi Agata Jankowska-Galińska, radca prawny w kancelarii prawniczej Deloitte Legal.
Posłuchaj
  • - Nowa ustawa, która wchodzi w życie od lipca wprowadza szereg rozwiązań, które mogą być korzystne zarówno dla przedsiębiorców, banków czy jednostek samorządu terytorialnego - mówi Agata Jankowska-Galińska, radca prawny, w kancelarii prawniczej Deloitte Legal /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/

- Nowa ustawa, która wchodzi w życie od lipca wprowadza szereg rozwiązań, które mogą być korzystne zarówno dla przedsiębiorców, banków czy jednostek samorządu terytorialnego. W szczególności, jeżeli chodzi o jednostki samorządowe ustawa precyzuje szereg, do tej pory niejasnych, przepisów dotyczących obligacji przychodowych - mówi gość Polskiego Radia 24.

Gigantyczny potencjał obligacji
Jej zdaniem obecnie nie jest to instrument szeroko wykorzystywany, a ma gigantyczny potencjał. - M.in. z uwagi na to, że świadczeń emitenta, które są należne obligatoriuszom nie uwzględnia się przy ustalaniu ograniczenia zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego, czyli jej dług nie wzrasta - dodaje.

Duże zmiany od lipca
- Teraz by spółka komunalna mogła emitować obligacje przychodowe jej jedynym celem działalności ma być zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności. Od lipca będzie to główny cel działalności. Spółka będzie mogła także prowadzić działalność komercyjną. Dodatkowo katalog emitentów obligacji przychodowych został poszerzony o spółki komunalne utworzone przez więcej niż jedną jednostkę samorządu terytorialnego - twierdzi Agata Jankowska-Galińska.

Czasem łatwiej wziąć kredyt
Według niej największą barierą, jeżeli chodzi o emisję obligacji przychodowych była niska świadomość samorządów, co do sposobu wykorzystania tego typu instrumentu oraz określony stopień skomplikowania. - Dużo łatwiej jest teraz udać się po kredyt bankowy - wyjaśnia.

Grażyna Raszkowska/mp