Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 29.04.2015

PIT 2014: kiedy dostaniesz zwrot podatku?

Na rozliczenie z fiskusem pozostały nam jeszcze dwa dni. Wielu podatników wywiązało się już jednak ze swojego obowiązku i złożyło PIT za 2014 rok. Teraz czekają zaś na zwrot podatku.
Zwrot podatku wynika z nadpłaconych w trakcie roku podatkowego zaliczekZwrot podatku wynika z nadpłaconych w trakcie roku podatkowego zaliczekPixabay.com
Posłuchaj
  • O tym, kiedy przysługuje nam zwrot podatku, a kiedy może dojść do niedopłaty, mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Dariusz Michał Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Zwrot podatku wynika z nadpłaconych w trakcie roku podatkowego zaliczek – wyjaśnia Dariusz Michał Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. – W przypadku podatników, którzy osiągają przychody ze stosunku umowy o pracę, z działalności wykonywanej osobiście, najczęściej nadpłacony podatek wyniknie dopiero z odliczonych ulg, np. na dzieci. Jeżeli wykażemy taką nadpłatę w zeznaniu podatkowym, zaczynają działać przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące nadpłat. Złożenie zeznania rocznego z wykazaną nadwyżką uiszczonych w ciągu roku zaliczek jest jednocześnie traktowane jako wniosek o zwrot nadpłaty. Zgodnie z przepisami organ podatkowy jest zobowiązany w ciągu 3 miesięcy zwrócić nam tę nadpłatę. Jeżeli zrobi to później, będzie musiał zwrócić nam tę nadpłatę z odsetkami – wyjaśnia ekspert.

Może pojawić się również konieczność dopłaty podatku

Zwrot podatku to jedno. Czasami jednak zdarza się tak, ze w zeznaniach podatkowych pojawia się niedopłata.

- Niedopłata może brać się z tego, że np. ktoś przez pomyłkę zadeklarował podwyższone koszty uzyskania przychodu, że pracuje w innej miejscowości, niż mieszka, a okazuje się, że tak nie jest. Może być też sytuacja niedopłaconego podatku z racji tego, że okaże się, że np. składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone przez podatnika były faktycznie niższe, niż on deklarował, że pomylił się – podaje przykłady Dariusz Michał Malinowski.

Co ważne taką niedopłatę należy uregulować do 30 kwietnia, czyli do terminu składania zeznań podatkowych. Jeśli tego nie zrobimy, jak dodaje ekspert, naliczane będą odsetki.

Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów o najczęstszych błędach popełnianych w zeznaniach rocznych:

Dominik Olędzki, awi