Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 06.05.2015

Szczurek liczy, że wzrost PKB w '15 będzie wyższy od zakładanego w budżecie

Szef MF Mateusz Szczurek wyraził nadzieję, że tegoroczny wzrost gospodarczy będzie wyższy niż 3,4 proc. zapisane w ustawie budżetowej. Sprzyja temu poprawa na rynku pracy i lepsza sytuacja głównych gospodarek UE. Z drugiej strony przez deflację mamy niższe dochody z VAT - wskazał.

Szczurek uczestniczył w środę w 11. ogólnopolskiej konferencji BGK dla JST. Jak zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, przy planowaniu budżetu zakłada się raczej konserwatywne wskaźniki. Jego zdaniem jest szansa na to, że w drugiej połowie roku gospodarka przyspieszy, co, poza lepszą sytuacją na rynku pracy, wiąże się z wyjątkowym jak na ostatnie lata "powrotem do normalności" w gospodarkach głównych krajów UE.

Dobry początek roku dla gospodarki
- Początek roku w gospodarce wygląda obiecująco. Co szczególnie cieszy, to że rynek pracy i poprawa na nim jest dobrze widoczna. Mimo deflacji odnotowujemy wzrost płac nominalnych i to całkiem pokaźny, rośnie zatrudnienie oraz spada bezrobocie - powiedział minister. Wyjaśnił, że to pokazuje, iż za wzrostem gospodarczym w 2015 r. będzie stał raczej popyt wewnętrzny.

Deflacja obniża przychody budżetu
Szczurek zaznaczył, że wzrost dochodów gospodarstw domowych i realny wzrost PKB to jedna strona medalu. Niemniej - przyznał - z drugiej strony dla dochodów podatkowych znaczenie mają wskaźniki nominalne, a tu deflacja obniża dochody z VAT. - O ile wzrost gospodarczy jest równie silny albo nawet silniejszy od naszych oczekiwań budżetowych, to dochody z VAT-u są niższe - poinformował.

Rząd zajmie się projektem o NBP

Projekt noweli ustawy o NBP, który ma m.in. zmniejszyć liczbę członków RPP i wprowadzić rotacyjny mechanizm ich powoływania, jest w kolejce do rozpatrzenia przez rząd; jest szansa, że zostanie on przyjęty jeszcze w maju; to się stanie "lada tydzień" - uważa szef MF Mateusz Szczurek.
Zaznaczył, w kalendarzu sejmowym tej kadencji nie zostało już zbyt wiele czasu.
O przyszłość projektu minister był w środę pytany przez dziennikarzy podczas 11. ogólnopolskiej konferencji BGK dla JST.
Zastrzegł, że projekt na pewno nie zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w przyszłym tygodniu, bowiem we wtorek w Brukseli zbierają się ministrowie finansów państw UE, czyli Ekofin, tymczasem szef MF powinien być obecny na posiedzeniu rządu, podczas którego przedstawiany jest przygotowany przez resort projekt.
Projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim przygotowano na podstawie założeń przyjętych w czerwcu przez rząd. Ma on m.in. zmniejszyć liczbę członków Rady Polityki Pieniężnej i wprowadzić rotacyjny mechanizm ich powoływania.

PAP, abo