Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 18.05.2015

Karuzela podatkowa: od prezesa do kryminalisty

Wszelkiego typu piramidy finansowe i karuzele podatkowe, od lat są zmorą skarbówek. Łańcuszek firm utrudnia dotarcie do tego, kto skonstruował całą machinę finansową i chce wyłudzić pieniądze, przeważnie jako zwrot podatku VAT.
Posłuchaj
  • O programie edukacyjny, pod hasłem "Nie daj się wrobić w słupa", skierowany głównie do studentów, gdyż to oni najczęściej, są wykorzystywani jako tak zwane "słupy" w karuzelach podatkowych (Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nic więc dziwnego, że instytucje skarbowe starają się ukrócić taki proceder.

W tym celu stworzono specjalny program edukacyjny, pod hasłem "Nie daj się wrobić w słupa", skierowany głównie do studentów, gdyż to oni najczęściej, są wykorzystywani jako tak zwane "słupy", informuje Teresa Piechowicz  -Bożyk, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie. - Młodzież, studenci, czy osoby bezrobotne mogą być narażone na działalność zorganizowanych grup przestępczych. Organizatorzy takich działań często werbują młode osoby, po to by  sami pozostać anonimowy wobec urzędów skarbowych – ostrzega rozmówczyni.

Słup częścią dużego mechanizmu przestępczego

Słup jako taki nie funkcjonuje w oderwaniu tłumaczy rzecznik lubelskiego Urzędu Kontroli Skarbowej  Marek Kostyba. - Słup jest elementem zorganizowanego mechanizmu przestępczego znanego pod nazwą karuzeli podatkowej. To jest ten najsłabszy element, który zostaje pierwszy odkryty i pierwszy naraża się na odpowiedzialność karną – podkreśla gość.

Od prezesa…

Marek Kostyba  wyjaśnia na czym polega przestępczy proceder. - Chodzi o to, żeby zbudować obieg rzekomych transakcji między podmiotami. Są one kontrolowane przez organizatora tzw. karuzeli podatkowej. Celem jest utrudnienie kontroli skarbowej i dojścia do organizatora procederu. Temu służą właśnie „słupy”. Tych elementów musi być jak najwięcej, wtedy jest trudno dojść do organizatora. Na nazwiska słupów zakładane są firmy, dostają funkcje prezesów spółek, które funkcjonują tylko i wyłącznie, żeby generować VAT do wyłudzenia, a te osoby ponoszą odpowiedzialność z tego tytułu – wyjaśnia specjalista.

… do kryminalisty

Osoby, które zgodziły się występować w roli "słupów", mogą spodziewać się  wysokich  kar. - Nie tylko będą ścigani przez organy kontroli skarbowej, ale również przez prokuraturę. Takim osobom grożą wysokie grzywny i kary pozbawienia wolności – dodaje.

Z informacji uzyskanych przez instytucje finansowe, wynika, że " słup" za swe usługi  dostaje od  przestępczej grupy  miesięcznie do tysiąca złotych.

abo