Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 25.05.2015

Producenci mleka z niepokojem patrzą w przyszłość

Od 1 kwietnia europejscy rolnicy produkują mleko bez kwotowania. Polscy producenci przekroczyli należną nam kwotę za ubiegły rok i będą musieli jeszcze zapłacić kary.
Posłuchaj
  • O produkcji mleka po zniesieniu kwot mlecznych mówili w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, rolnicy z powiatów siedleckiego i łosickiego /Andrzej Ilczuk, Polskie Radio/
Czytaj także

Wiemy już, że kary za nadprodukcję mleka zostaną rozłożone na raty.

Rolnicy obawiają się jednak, że nowa rzeczywistość nie będzie dla nich łatwa i trudno będzie walczyć z silną konkurencją zagraniczną na rynku mleka, opłacalność produkcji już spada, mówią rolnicy z powiatów siedleckiego i łosickiego.

Ceny mleka drastycznie spadają

- Średnia cena mleka przez te pięć lat była opłacalna. Teraz przez te ostatnie miesiące ceny są bardzo niskie, na granicy opłacalności – zaznacza Dariusz Kołtuniak, producent mleka z Wólki Soseńskiej. – Niektóre gospodarstwa są obciążone kredytami, do tego dochodzą kary za przekroczenie kwot mlecznych – dodaje.

Jak zaznacza, po zniesieniu kwot mlecznych rolnicy zauważają spadające drastycznie ceny skupu mleka.

Agencja Rynku Rolnego prognozuje, że wysokość przekroczenia przez Polskę krajowej kwoty dostaw może wynieść ponad 6 proc. Opłata jednostkowa, którą będzie musiał wnieść wtedy rolnik wyniesie od 70 do 80 groszy z kilogram przekroczenia.

Andrzej Ilczuk, awi