Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 09.06.2015

Tego nigdy nie rób, jeśli nie chce stracić swoich pieniędzy

Wraz z rosnącym znaczeniem internetu zwiększa się też zainteresowanie bankowością elektroniczną. A ta jak przekonują eksperci jest nie tylko wygodniejsza i tańsza od bankowości tradycyjnej, ale także bezpieczna mówi Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich.
Posłuchaj
  • O podstawowych zasadach bezpieczeństwo w bankowości internetowej w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Bankowość elektroniczna w Polsce jest bezpieczna. Banki dysponują bardzo nowoczesnymi systemami, które są relatywnie nowe w porównaniu z tymi, które funkcjonują w Zachodniej Europie. Polskie banki poczyniły bardzo duże inwestycje w ostatnich latach, nie tylko w same systemy, ale także w ich bezpieczeństwo. Dane statystyczne Europejskiego Banku Centralnego wskazują na to, że przestępczość w tym zakresie w Polsce należy do najniższych w Europie - zapewnia gość.

Użytkownicy muszą być ostrożni

I jak dodaje Magdalena Lejman z Banku PKO BP dziś praktycznie nie dochodzi do włamań na konta. Problemem są natomiast takie sytuacje, że sam użytkownik nieświadomie podaje hakerom swoje dane klikając w niebezpieczne linki, czy otwierając podejrzane załączniki. – To jest w tej chwili dosyć duży problem. Klienci dostają maile od operatorów pocztowych, czy z organizacji kurierskich, gdzie znajduje się faktura, lub link do śledzenia przesyłki. Często pod tym linkiem, czy w tym załączniku znajduje się niebezpieczny wirus, który następnie śledzi wszystko co dzieje się na komputerze użytkownika i przesyła wszystkie wprowadzane dane do hakerów. W ten sposób możemy paść ofiarą oszustwa i podać nieświadomie wszystkie dane potrzebne do logowania do naszego konta elektronicznego - ostrzega rozmówczyni.

Niezbędne środki ostrożności

Dlatego tak ważne jest żebyśmy mieli aktualny system antywirusowy i najnowszą wersję przeglądarki internetowe. - Nigdy bank nie wysyła maila z prośbą o zalogowanie się, kliknięcie w linka, czy podanie jakichkolwiek danych drogą mailową.  Zawsze na stronie logowania znajduje się aktualny certyfikat bezpieczeństwa. Adres zaczyna się od literek https, co oznacza, że połączenie jest szyfrowane. Pamiętajmy, że bank także nigdy nie prosi o podanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego na przykład, by potwierdzić naszą tożsamość, czy dlatego, że coś się zawiesiło - wylicza specjalistka.

Banki monitorują także podejrzane transakcje na koncie klienta, i jeśli coś takiego zauważą, to bank może zablokować taką transakcję. Choć czasami może być już za późno, bo przestępcy działają bardzo szybko.

Jeśli pieniądze zostaną utracone nie z winy klienta, to bank je nam zwróci.

Sylwia Zadrożna, abo