Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 11.06.2015

Marek Belka pozostaje na stanowisku szefa NBP. Bank ucina spekulacje o dymisji

Prof. Marek Belka, szef Narodowego Banku Polskiego, nie poda się do dymisji - poinformował Marcin Kaszuba, dyrektor NBP. Uciął tym samym spekulacje o jego odejściu, które pojawiły się wczoraj, po ogłoszeniu decyzji premier Ewy Kopacz o dymisjach w rządzie.

NBP jest instytucją niezależną, wolną od wpływów i nacisków natury politycznej. Prezes NBP kontynuuje swoją misję – powiedział PAP Biznes Marcin Kaszuba, dyrektor NBP, którego cytuje na Twitterze Jacek Barszczewski, dziennikarz agencji.

Spekulacje o spodziewanej dymisji szefa Narodowego Banku Polskiego pojawiły się po środowym trzęsieniu ziemi w rządzie.

W środę na ręce premier Ewy Kopacz dymisje złożyli: minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister skarbu Włodzimierz Karpiński, minister sportu Andrzej Biernat i szef doradców premiera, Jacek Rostowski. Premier nie przyjmie też sprawozdania Prokuratora Generalnego, Andrzeja Seremeta. Z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Radosław Sikorski.

Premier na konferencji prasowej wyjaśniła, że dymisje mają związek z aferą taśmową. Osoby, które zostały nagrane, uznały razem z nią, że nie można czekać, bo Platforma Obywatelska nie może być obciążana tą aferą. Politycy ci, jak powiedziała premier, wykazali się odpowiedzialnością za państwo i postanowili odejść ze stanowisk. Dymisje złożyli też wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski i Tomasz Tomczykiewicz.

Premier Ewa Kopacz, w imieniu PO, przeprosiła wyborców za to co usłyszeli na nagranych i upublicznionych rozmowach polityków Platformy.

Źródło: TVN24/x-news

Jak poinformował CIR, z funkcji koordynatora służb specjalnych złożył rezygnację Jacek Cichocki. Pozostaje jednoczesnie szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Radosław Sikorski zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu

Polityk powiedział, że podjął tę decyzję kierując się interesem Platformy Obywatelskiej - jedynej partii, która jest w stanie utrzymać to, co osiągnęła Polska. Dodał, że stawia interes i szanse wyborcze Platformy wyżej niż własne ambicje. Sikorski zapowiedział, że będzie dalej pracował na rzecz partii.

Będzie też kandydował do Sejmu jako lider listy PO w województwie kujawsko-pomorskim. Radosław Sikorski dodał, że będzie pełnił funkcję marszałka Sejmu do wyboru jego następcy, co ma nastąpić niebawem.

Radosław Sikorski, ustępujący marszałek Sejmu: podjąłem decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu.

Źródło: TVN24/x-news

Kopacz: nie podpiszę sprawozdania Andrzeja Seremeta

Premier Ewa Kopacz poinformowała w środę, że nie podpisze sprawozdania za 2014 r. Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Decyzja Kopacz ma związek z publikacją w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.

- Od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na funkcje państwa - oświadczyła Kopacz na środowej konferencji prasowej.

Jak oceniła, "jedynym efektem długotrwałego ponad rocznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę jest gigantyczny wyciek akt śledztwa". - To podważa w sposób szczególny zaufanie do takiej instytucji, jaką jest instytucja zaufania publicznego, jaką jest prokuratura. W związku z tym chciałam poinformować, że nie przyjmę sprawozdania prokuratora generalnego - poinformowała premier.

- Jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę, jest dobrze i sprawnie działająca prokuratura z nowym prokuratorem generalnym - dodała premier.

PAP/IAR, awi