Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Kołodziej 12.06.2015

Frankowicze chcą wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych

Osoby zadłużone w szwajcarskiej walucie zamierzają stworzyć własne listy w wyborach parlamentarnych. Dziś pierwsze spotkanie zalążka partii i protest m.in. przed Sejmem.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej, Michał Burek, ekonomista Raiffeisen Polbank, Łukasz Nowak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej, Michał Burek, ekonomista Raiffeisen Polbank, Łukasz Nowak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

W sukces nowego ugrupowania jako oddzielnej siły politycznej, wątpi Michał Burek, ekonomista Raiffeisen Polbank.

- Wydaje mi się że partia jako jeden byt, miałaby marne szanse powodzenia, ponieważ jest to grupa jednego interesu i to  interesu prywatnego, a nie państwowego. Natomiast, sam ruch i sam pomysł może dołączyć do tego obecnego ruchu niezadowolenia wobec obecnej władzy, i dzięki temu może osiągnąć sukces w połączeniu z partią Kukiza, która też w tym kierunku zmierza – tłumaczy.

Posłuchaj
00:26 12.06 z Pulsu o partii frankowiczów - Burek.mp3 Michał Burek: marne szanse na sukces ugrupowania frankowiczów

Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej zwracała uwagę, że obecnie rozwiązanie problemu frankowiczów, to bardziej kwestia dogadania się ich z bankami, niż rozwiązywana na poziomie parlamentu.

- Wydaje mi się, że bez takich dużych nacisków politycznych może sytuację udałoby się rozwiązać w sposób rynkowy, przekazując informacje o tym, że promowane będą rozwiązania proklienckie. Natomiast, to jest szersza sprawa związana z edukacją ekonomiczną, z tym jak ludzie czytają umowy, z tym, że banki miały wskaźniki na wykręcanie targetów. Wiadomo było, że sprzedawcy nie wiedzieli do końca, jaki produkt sprzedają. Ale nie wyobrażam sobie do końca, że wszystkie banki doszły do wniosku: dobra, robimy postępowania egzekucyjne, wychodźcie z tych domów – bo komu je sprzedadzą – mówi.

Posłuchaj
00:35 12.06 z Pulsu o partii frankowiczów - Durlik.mp3 Agnieszka Durlik-Khouri: sytuację franowkiczów można by rozwiązać rynkowo, a nie poprzez naciski polityczne

Z kolei oburzenia frankowiczów nie rozumie Łukasz Nowak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Według niego, frankowicze i tak wciąż zyskują, w porównaniu z osobami, które wzięły kredyty w złotówkach.

- Ja obserwuję  z narastającym niepokojem to, co dotyczy frankowiczów, taką totalną abstrakcję, oderwanie od rzeczywistości. Brakuje mi głosu w mediach, który rzeczywiście pokazuje konkretne statystyki, konkretne wyliczenia. Ta narastająca histeria powoduje, że wszyscy, nawet rząd naciska na banki, aby te w jakiś sposób frankowiczom pomagały, a przypomijmy, że duża część z nich jednak cały czas zyskała więcej niż osoby, które zaciągały kredyty w złotówkach. Równie dobrze możemy powołać partię zrzeszającą osoby, które mają kredyty w złotówkach - mówi Nowak.

Posłuchaj
00:38 12.06 z Pulsu o partii frankowiczów - Nowak.mp3 Łukasz Nowak: narastająca histeria powoduje, że wszyscy, nawet rząd naciska na banki


Kredyt we frankach wzięło 700 tys. osób.

Błażej Prośniewski, fko