Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Filip Kołodziej 01.07.2015

Narodowy Pośrednik Finansowy zapewni atrakcyjne pożyczki dla przedsiębiorców

Skorzystają z niego od sierpnia mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w sektorze innowacyjności i nowych technologii. Pierwszy w tej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej Narodowy Pośrednik Finansowy w Polsce będzie działał w ramach programu ramowego Horyzont 2020.
Posłuchaj
  • O instytucji Narodowego Pośrednika Finansowego mówili Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej oraz Marcin Syciński z Idea Banku /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Wśród programów ramowych Unii Europejskiej jest między innymi Horyzont 2020 poświęcony transferowi technologii i badaniom. W jego ramach przedsiębiorcy mogą starać się o atrakcyjne pożyczki – od sierpnia tego roku pojawi się Pierwszy Narodowy Pośrednik Finansowy tych instrumentów.

Będzie to Idea Bank, który wygrał konkurs w Unii Europejskiej i będzie pełnił publiczną misję pośrednika dla tego programu – zapowiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. Chcąc skorzystać z korzystnych pożyczek wystarczy zgłosić się do Pośrednika, a on za przedsiębiorcę sprawdzi czy spełnia on wszystkie kryteria.

Skorzystają małe i średnie przedsiębiorstwa

Pożyczki mają być przyznawane na bardzo preferencyjnych warunkach. Dzięki niskiemu oprocentowaniu przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet 10 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze, które ma do rozdysponowania Narodowy Pośrednik Finansowy również nie są małe – w pierwszej transzy mamy do wykorzystania 80 milionów złotych. Myślę, że wykorzystamy to w miarę szybko, w przeciągu miesiąca lub dwóch i będziemy wnioskować o kolejne transze. A dla klienta ta suma jest od 120 tysięcy do 5 milionów złotych – podkreśla Marcin Syciński z Idea Banku, który został Narodowym Pośrednikiem Finansowym. Beneficjentami europejskiego projektu są małe i średnie przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorcy zatrudniający do 499 osób.

Polskie Radio, fko