Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 08.07.2015

W wakacje dowiemy się, jakie dostaniemy emerytury

Blisko 16 milionów Polaków otrzyma już wkrótce informacje o stanie swojego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto dokładnie przeanalizować zapisane w niej kwoty. Od nich zależy nasza emerytalna przyszłość.
Posłuchaj
  • Dzięki informacji o stanie konta w ZUS dowiadujemy się również tego, czy nasz pracodawca odprowadza za nas składki, i w jakiej wysokości, od jakiej podstawy wymiaru – wyjaśnia na antenie Jedynki Jacek Dziekan z Centrali ZUS.(Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Na pytania Słuchaczy Jedynki, dotyczące stanu konta ubezpieczonego w ZUS odpowiadała podczas dyżuru telefonicznego Elżbieta Koczko z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Informacja o stanie konta to jest swoista fotografia tego, co mamy na koncie emerytalnym.  

– Fotografia, która robiona jest co roku i obejmuje wszystkie dane zgromadzone na koncie emerytalnym każdego z Polaków, ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.  A przede wszystkim pokazuje kwotę składek zgromadzonych w ZUS na przyszłą emeryturę – wyjaśnia na antenie Jedynki Jacek Dziekan z Centrali ZUS.

Można sprawdzić pracodawcę

Na koncie jest stan składek, i to wraz z waloryzacją. I właśnie dzięki temu zobaczyć będziemy mogli prognozowaną wysokość naszej przyszłej emerytury. Ale nie tylko.

‒ Dowiadujemy się również tego, czy nasz pracodawca odprowadza za nas składki, i w jakiej wysokości, od jakiej podstawy wymiaru. Te informacje są istotne, bo z jednej strony możemy mieć wyobrażenie o tym, jaka będzie nasza przyszła emerytura. Do tego służy dodatkowy element w postaci wyliczenia hipotetycznej emerytury. W tej informacji o stanie konta mamy taki punkt, który pokazuje nam, jaka będzie hipotetyczna wartość naszej emerytury – tłumaczy ekspert ZUS.

Dotyczy to tylko osób powyżej 35. roku życia, ponieważ młodszym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało zbyt wiele lat.

Ważne!

Do hipotetycznej emerytury nie są wliczone składki z subkonta i OFE.

Hipotetyczna emerytura przedstawiona jest w dwóch wariantach. Pierwszy to kwota emerytury, jaką byśmy uzyskali w wieku emerytalnym, w oparciu o dotychczas zgromadzone na koncie składki i kapitał początkowy.

Drugi to symulacja jak wyglądałoby nasze świadczenie, gdybyśmy pracowali aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, i co miesiąc odprowadzali średnią wysokość składki z dotychczasowych lat naszej pracy.

Ponad 15 milionów informacji

Informację o stanie konta  otrzyma każdy ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

– Jest to ponad 15 milionów Polaków, ponieważ są to zarówno pracownicy, ale są to także przedsiębiorcy, którzy odprowadzają składki, np. sami za siebie, do ZUS i są ubezpieczonymi. Oni zazwyczaj występują w dwóch rolach. Z reguły są to płatnicy składek, płatnicy sami za siebie, bądź  też za siebie i za pewną liczbę pracowników –dodaje Jacek Dziekan.

Te wszystkie osoby otrzymają informację o stanie konta w najbliższych tygodniach.

Do przesyłanej przez ZUS korespondencji dołączony będzie załącznik, który  opisuje poszczególne pozycje z „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych” według stanu na 31 grudnia 2014 r. Dzięki niemu nikt z nas nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem  zapisów w „Informacji…”.

Wszystkich zainteresowanych bieżącym dostępem do swojego konta w ZUS zapraszamy do rejestracji profilu na Platformie Usług Elektronicznych: www.pue.zus.pl 

Dlaczego warto się zapoznać się z informacją z ZUS?

Do listu należy zajrzeć przede wszystkim dlatego, że dotyczy on naszych pieniędzy.

‒ Warto mieć wyobrażenie o tym, jak nasza przyszłość emerytalna będzie wyglądać. Mówię tu o sytuacji takiej, kiedy mamy taki rynek pracy w Polsce, że wiele osób decyduje się pracować nie na umowę o pracę, tylko na różne formy nieoskładkowane. Czasami jest to decyzja wymuszona, ale czasami jest to decyzja indywidualna, zupełnie dobrowolna. I informacja o stanie konta jest właśnie takim impulsem do  refleksji, co będzie z nami za 10, 15, czy 25 lat – podkreśla Jacek Dziekan.

Więcej informacji na ten temat na stronie www.zus.pl

Dominik Olędzki, mb

 

Na pytania Słuchaczy Jedynki, dotyczące stanu konta ubezpieczonego w ZUS odpowiadała podczas dyżuru telefonicznego Elżbieta Koczko z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Słuchacze Jedynki chcieli się dowiedzieć m.in. tego, jak mogą sprawdzić, pracując w dwóch miejscach, że składki są właściwie odprowadzane przez pracodawców. Jak mówiła ekspertka, jest to bardzo proste do weryfikacji. Wystarczy np. zapoznać się z pismem wysyłanym przez ZUS,  bo każda składka opłacana przez pracodawcę jest ewidencjonowana na koncie pracownika.

Ponadto, wątpliwości słuchaczki, która jest na emeryturze, budził fakt, że dostaje informację o stanie konta na którym znajdują się środki, a które nie są uwzględnione w jej świadczeniu. W tym konkretnym przypadku okazało się jednak, że Pani pobiera emeryturę na podstawie starych zasad, a więc odkładane składki na jej koncie nie mają znaczenia przy wyliczaniu świadczenia.

Słuchacz Jedynki pytał także o to, czy składki opłacane przez pracodawcę, który zbankrutował, są „widoczne” dla ZUS i będą uwzględnione przy wyliczeniu świadczenia, mimo iż słuchacz nie ma formularza Rp-7. Jak wyjaśniła Elżbieta Koczko, w przypadku opłacania przez ten zakład pracy składek po wejściu w życie reformy emerytalnej (1.01.1999 r.), wszystkie środki są księgowane na koncie ubezpieczonego, więc będą one uwzględnione przy wyliczaniu świadczenia.

Oprac. Błażej Prośniewski

Podstawa prawna:

Art. 50 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.).

Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.