Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 20.07.2015

Płaca minimalna dla kierowców: Niemcy przedstawią swoje argumenty

Komisja Europejska wciąż czeka na odpowiedź Berlina w sprawie płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek jadących przez Niemcy. Niemiecki władze powinny formalnie ustosunkować się do zastrzeżeń jeszcze dziś. Te odpowiadają, że dadzą odpowiedź w terminie, ale nie chcą podawać szczegółów do publicznej wiadomości.

Rząd Niemiec odpowie w przewidzianym terminie na zastrzeżenia Komisji Europejskiej wobec wprowadzenia płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek jadących tranzytem przez Niemcy - zapowiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiego ministerstwa pracy.

Niemcy spodziewają się dalszej dyskusji z Komisją Europejską

Rzecznik niemieckiego ministerstwa pracy Christian Westhoff powiedział, że spodziewa się kontynuacji wymiany poglądów między Berlinem a Brukselą. "Przedstawimy nasze stanowisko, które zostanie przeanalizowane przez KE, a następnie my znów zabierzemy głos" - wyjaśnił rzecznik niemieckiego ministerstwa pracy. Westhoff odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Berlin zgadza się z zastrzeżeniami Brukseli.

Także rzecznik Komisji Europejskiej ds. transportu Jakub Adamowicz powiedział, że KE prowadzi intensywny dialog ze stroną niemiecką w ramach procedury o naruszenie prawa unijnego. W trakcie procedury nie udziela jednak komentarzy na jej temat.

W połowie maja Bruksela rozpoczęła procedurę przeciwko Niemcom o naruszenie unijnego prawa za przepisy, które godzą m.in. w polskich przewoźników.

KE: przepisy o płacy minimalnej niezgodne z prawem UE

Komisja Europejska uznała, że przepisy o płacy minimalnej w tranzycie i w niektórych operacjach w transporcie międzynarodowym są niezgodne z unijnym prawem.

M. Wasiak: Niemiecka płaca minimalna ma zły wpływ na konkurencyjność

r. TVN24/x-news

W związku z tym zażądała zmian w kwestionowanych regulacjach. Niemcy miały dwa miesiące na oficjalną odpowiedź w tej sprawie. Termin teoretycznie upłynął już wczoraj, ale w związku z tym, że była to niedziela, urzędnicy w Komisji dają niemieckim władzom czas do dziś, do końca godzin pracy.

Bruksela oczekuje, że Berlin zagwarantuje, iż ustawa o płacy minimalnej w krótkim czasie zostanie zmieniona w takim sposób, by nie było wątpliwości, że kontrowersyjne przepisy nie będą wprowadzone w życie.

Berlinowi grozi Trybunał Sprawiedliwości i kary finansowe

Według jednego z unijnych źródeł w Komisji „nie ma oczekiwania, że będzie to fundamentalny problem”. Jeśli Niemcy zignorowaliby zastrzeżenia Komisji, albo przysłaliby niesatysfakcjonujące wyjaśnienia, otrzymaliby od Brukseli kolejne upomnienie. Za trzecim razem sprawa trafiłaby do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, co mogłoby się wiązać z karami finansowymi.

Komisja Europejska prowadzi sprawę od stycznia tego roku

W styczniu, po interwencji Polski i kilku innych krajów, Komisja Europejska zwróciła się do Niemiec o wyjaśnienia w sprawie nowych przepisów o płacy minimalnej, z których wynika, że także zagraniczni kierowcy ciężarówek przejeżdżający przez Niemcy tranzytem mają otrzymywać minimalne wynagrodzenie w wysokości 8,5 euro za godzinę. W Polskę, która ma drugą największą flotę samochodów ciężarowych w całej UE, taka interpretacja niemieckich przepisów uderza szczególnie mocno.

Na czas wyjaśnienia sporu Niemcy zawiesili stosowanie płacy minimalnej dla kierowców przejeżdżających tranzytem

Na czas wyjaśnienia sporu z Komisją, Berlin zawiesił stosowanie kontrowersyjnych przepisów o płacy minimalnej wobec kierowców przejeżdżających przez Niemcy tranzytem. Unijni urzędnicy przyznają nieoficjalnie, że nie spodziewają się, iż w najbliższym czasie Niemcy przywrócą stosowanie tych regulacji. Możliwa jest zmiana niemieckich przepisów i rezygnacja z zastosowaniem ich w tranzycie międzynarodowym, co jednak zajmie więcej czasu - ocenił pragnący zachować anonimowość unijny urzędnik. Nie wykluczył, że w październiku Komisja Europejska skieruje do Berlina kolejne upomnienie, tzw. uzasadnioną opinię, co będzie dodatkową presją dla Niemiec, by ustawa została zmieniona.

IAR, PAP, jk