Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 22.07.2015

Cztery lata viaTOLL w Polsce. Przez ten czas system zarobił na Polakach 4,7 mld zł

Z początkiem lipca minęły 4 lata od wprowadzenia na polskich drogach elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL i manualnego poboru opłat na państwowych płatnych autostradach. W ciągu tego czasu z tytułu opłat drogowych na konto Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęły ponad 4 miliardy 700 milionów złotych, najwięcej od samochodów ciężkich.
Punkt poboru opłat Balice na autostradzie A4. Punkt poboru opłat Balice na autostradzie A4.Ralf Lotys (Sicherlich)/Wikipedia
Posłuchaj
  • O czterech latach systemu viaTOLL w Polsce mówił w Polskim radiu 24 gość audycji Wydarzenia dnia w gospodarce: Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

 - Taka była idea systemu, aby to właśnie, ci którzy w celach zarobkowych korzystają z polskich dróg je utrzymywali. Ponad 4, 1 mld zł rzeczywiście wpłynęło od pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W tej chwili mamy blisko 3,2 tys. km dróg  objętych systemem. Nie są to zatem wyłącznie opłaty z autostrad - mówi Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch. – Na dwóch odcinkach autostrad: A2 Stryków-Konin i A4 z Gliwic do Wrocławia kierowcy samochodów lekkich, zarówno w sposób manualny, czyli płacąc gotówką bądź kartami płatniczymi, ale także korzystając z elektronicznych płatności zapłacili już ponad 640 mln zł – dodaje.

Pieniądze przeznaczane na dalsze inwestycje drogowe

Pieniądze te są przeznaczane na dalsze inwestycje w rozbudowę i modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce. 

- Środki te trafiają na kontro Krajowego Funduszu Drogowego i trzeba je wydać na utrzymanie i modernizację polskich dróg. Czyli idea, która stała za wdrożeniem elektronicznego systemu sprawdza się. Pieniądze zarabiane są reinwestowane w polskie drogi – podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Przybywa użytkowników systemu viaAUTO

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiada, że od roku 2018 elektroniczny system poboru opłat obejmie wszystkich użytkowników dróg. Nasz gość ma nadzieję, że nastąpi to wcześniej i przypomina, że już teraz - także kierowcy samochodów osobowych mogą płacić za przejazd autostradami elektronicznie w systemie viaAUTO.

-  W tej chwili jest już ponad 30 tys. pojazdów osobowych, które elektronicznie płacą i regularnie korzystają z tych dwóch odcinków autostrad – mówi Krzysztof Gorzkowski.

ViaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W lipcu 2011 w systemie zarejestrowanych było ponad 300 tysięcy pojazdów, obecnie jest ich ponad 880 tysięcy, głównie z Polski - prawie 62 procent, ale także z Niemiec, Litwy, Rosji i Czech.

Sylwia Zadrożna, awi