Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 28.07.2015

Minister rolnictwa Marek Sawicki: 13,5 mld euro dla rolników z PROW 2014-2020

Jeszcze w tym roku uruchomione zostanie co najmniej dziewięć kolejnych działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 - zapowiadał we Wrocławiu minister rolnictwa Marek Sawicki. Jak podkreślał, w nowej perspektywie finansowej Polska ma na ten program 13,5 mld euro.

O szczegółach pomocy dla rolników minister rolnictwa Marek Sawicki mówił w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki.

- Sześć działań w ramach PROW 2014-2020 już zostało uruchomionych. Trwa m.in. nabór na zalesianie, na programy rolno-środowiskowe, ale także nabór dla młodych rolników. W następnych tygodniach będziemy ogłaszali kolejnych dziewięć naborów – zapowiedział Marek Sawicki.

Pomoc dla rolników poszkodowanych m.in. przez burze

Jak dodał jednym z działań będzie pomoc w odtwarzaniu produkcji po katastrofach klimatycznych.

- Ten program wprowadziłem w roku 2009, jeszcze w poprzednim PROW. Cieszy się on dużym zainteresowaniem rolników, szczególnie tam, gdzie gospodarstwa zostały dotknięte klęską gradobicia, powodzi, nawałnic. Tam, gdzie straty w gospodarstwie przekraczają 30 proc., potrzebna jest szczególna pomoc – podkreślał minister rolnictwa.

Marek Sawicki zapowiedział również, że przygotowuje program pomocy dla rolników dotkniętych przez suszę, gradobicie i szkody łowieckie.

Problemy nie tylko w Polsce

Minister rolnictwa na antenie radiowej Jedynki wskazywał, że problemy na rynku rolnym występują nie tylko w Polsce, ale i borykają się z nimi inne kraje Unii Europejskiej.

- Z problemami rynkowymi w rolnictwie borykamy się nie tylko w kraju. Jest to problem całej Europy, m.in. Niemiec czy Francji, gdzie rolnicy protestują – zwracał uwagę Marek Sawicki. – Już rok temu, kiedy zostało wprowadzone rosyjskie embargo, zwracałem uwagę na to, że zbliża się dołek cenowy i kryzys w zakresie produktów rolno-spożywczych i że trzeba podejmować działania na rzecz podniesienia cen interwencyjnych, dopłat do eksportu. Wówczas te sygnały były nieco bagatelizowane. Dziś, gdy widać wyraźnie, że poziom cen za produkty rolne w całej Unii Europejskiej jest zdecydowanie poniżej kosztów wytwarzania, jest reakcja. I na wniosek ministra rolnictwa, tym razem Francji, 7 września spotykamy się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów, żeby szukać szczególnych rozwiązań. A te są, bo mamy przede wszystkim środki z tzw. rezerwy kryzysowej na wspieranie rolnictwa, są środki, które wpłyną niebawem z tytułu opłat za przekroczenie kwot mlecznych. Jeżeli środki te skierujemy na aktywne wsparcie rolnictwa, podnosząc ceny interwencyjne i dopłacimy do eksportu produktów rolno-spożywczych w takie rejony świata, gdzie mamy głód, to z pewnością na dłuższą metę da się ten kryzys rozwiązać, i to szybciej niż w roku 2009 – podkreślał minister.

"Sprawa SKOK do wyjaśnienia"

Minister rolnictwa na antenie radiowej Jedynki odniósł się również do sprawy SKOK, podkreślając, że idea spóldzielczości jest obecnie niszczona.

- Włączenie się polityków w funkcjonowanie tej instytucji, bardzo mocno jej szkodzi - powiedział Marek Sawicki.

Podkreślił jednocześnie, że należy wyjaśnić, co doprowadziło do obecnej sytuacji Kas.

- Warto sprawdzić, co się stało, jakie instrumenty, mechanizmy doprowadziły do tego, że ponad 2 mln depozytariuszy jest dzisiaj zagrożonych - mówił Marek Sawicki.

Jak dodał, wyjaśnienie tej sprawy należy oddzielić od polityki, a powinna nią zająć się przede wszystkim Komisja Nadzoru Finansowego i prokuratura.

Audycję prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Sygnały dnia/Jedynka, awi