Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 11.08.2015

Deweloperzy budują więcej niż przed kryzysem

Deweloperzy pobili kolejny rekord. Dane Głównego Urzędu Statystycznego już kolejny raz pokazują dobrą koniunkturę na rynku deweloperskim. Tylko w pierwszym półroczu 2015 roku rozpoczęli budowę ponad 40 tys. nowych mieszkań. To więcej niż przed kryzysem - wynika z raportu Lion's Banku.
Posłuchaj
  • O nowym rekordzie na rynku deweloperów w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Bartosz Turek analityk Lion’s Bank (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Branża deweloperska dawno nie przeżywała takiego rozkwitu. Rok 2015 jest rekordowy – jeszcze nigdy deweloperzy nie rozpoczęli tak dużo budów- tłumaczy Bartosz Turek analityk Lion’s Bank. Już od dwóch lat deweloperzy dynamicznie rozwijają skalę prowadzonej działalności. W czerwcu tego roku liczba rozpoczętych przez deweloperów inwestycji była o 11,4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Tylko w jednym miesiącu rozpoczęto budowę 6,4 tys. lokali, a przez ostatnie sześć miesięcy ponad 40,2 tys. mieszkań. To o 26,5 proc. inwestycji więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wylicza Bartosz Turek. To także nowy rekord inwestycji deweloperskich. Do tej pory rekordowy wynik zanotowano w pierwszej połowie 2008 roku, kiedy rozpoczęto budowę 37,4 tys. mieszkań – w tym roku wybudowano o 10 proc. więcej mieszkań w porównaniu z tym rekordowym 2008.

Inwestycji będzie jeszcze więcej

Deweloperzy zwiększają liczbę inwestycji od kilkunastu miesięcy ale w najbliższym czasie rozpoczętych budów będzie jeszcze więcej. Sprzyja temu Program "Mieszkania dla Młodych" oraz niskie stopy procentowe. Tani kredyt i z drugiej strony nisko oprocentowane lokaty sprawiają, że ci, którzy mają dziś pieniądze szukają bardziej zyskownej lokaty kapitału i np. kupują mieszkania na wynajem.

Nowe bardziej opłacalne niż stare

Na wzrost inwestycji wpływ ma także Rekomendacja S czyli to wymaganie 10 proc. wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt także paradoksalnie pomaga deweloperom – tłumaczy Turek. Jak mówi w przypadku zakupu mieszkania nowego koszty transakcyjne, czyli związane z pośrednikiem, notariuszem, opłatami sądowymi są znacznie niższe niż jeśli się kupuje mieszanie używane. Oznacza to, że czasami łatwiej jest kupić mieszkanie nowe niż używane.

Kupujący napędzają budowy

Mieszkań kupujemy coraz więcej. Co ważne nie tylko liczba inwestycji rośnie ale też sprzedaż mieszkań. Wzrosty są duże – bo w tym roku już deweloperzy sprzedali o 20 proc więcej mieszkań niż w rekordowym 2007 roku, czyli w czasie jeszcze przed kryzysem. Sprzedaż im idzie bardzo dobrze i właśnie dlatego zaczynają jeszcze więcej budować.

Czy nie za dużo?

Liczba inwestycji rośnie wraz z rosnącą sprzedażą ale jak mówi Bartosz Turek - deweloperzy powinni jednak mieć zawsze z tyłu głowy to ryzyko, że jeśli zaczną za dużo budować teraz a później załamie się popyt np. więcej osób w Programie Mieszkanie dla Młodych będzie chciało kupować mieszkanie używane to będziemy mieć nadprodukcję i deweloperzy mogą mieć problem. Deweloperzy już dziś powinni podejmować racjonalnie decyzje podczas rozpoczynania nowych inwestycji – bo proces budowy nieruchomości jest długotrwały a przyszłość zawsze niepewna – duża nadpodaż mieszkań na rynku w ostateczności może doprowadzić nawet do bankructw deweloperów – przestrzega Bartosz Turek.

Ceny stabilne ale mogą spadać

Ceny mieszkań na rynku od kilku miesięcy utrzymują się na stabilnym poziomie. Ekspert przewiduje jednak, że w perspektywie kilku miesięcy obecny deweloperski boom inwestycyjny nieco wytraci impet. Nowych inwestycji nadal będzie przybywać - a to w przyszłości powinno spowodować spadek cen nowych nieruchomości.

Justyna Golonko, abo