Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 13.08.2015

Susza odbije się na całej produkcji rolnej

Niższe plony, gorsza ich jakość, zaburzenia w systemie produkcji - to najpoważniejsze konsekwencje długotrwałej suszy dla rolnictwa. W całym kraju pracują komisje szacujące straty w produkcji rolnej.
Posłuchaj
  • Kierownik zakładu Agrometeorologii i Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach doktor habilitowana Jolanta Jankowska o suszy w Polsce (IAR)
  • Jolanta Jankowska: plony będą gorsze (IAR)
Czytaj także

Są one zróżnicowane w zależności od regionu Polski, ale także jakości ziem na których rosną uprawy. Długotrwała susza najbardziej szkodzi kukurydzy, roślinom pastewnym i okopowym - powiedziała w Polskim Radiu RDC kierownik zakładu Agrometeorologii i Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach doktor habilitowana Jolanta Jankowska. Ekspertka wyjaśniła, że skutki tej sytuacji będą odczuwalne w dłuższej perspektywie czasu ponieważ w związku z niedoborami może brakować pasz dla zwierząt, a ponadto będą one niższej jakości.

Jolanta Jankowska podkreśliła, że choć do zbiorów w sadach pozostało jeszcze kilka tygodni to ze sporymi stratami muszą się liczyć również producenci owoców. Tutaj sytuację mogłyby poprawić jedynie długotrwałe i umiarkowane opady deszczu, ale ponieważ prognozy nie są optymistyczne zbiory będą niższe a sadownicy poniosą znaczące straty.

Rząd zapowiedział pomoc dla rolników

W związku z suszą pomoc dla rolników zapowiedział rząd. Producenci mogą liczyć na preferencyjne kredyty, rozłożenie na raty spłat kredytów lub należności z tytułu ubezpieczeń. Dla gospodarstw, których straty przekraczają 30 procent średnich wartości zbiorów z ostatnich 3 lat resort rolnictwa chce uruchomić program wsparcia socjalnego.

Ministerstwo wystąpi też do Komisji Europejskiej o przygotowanie programu pomocy dla hodowców bydła mlecznego i producentów wołowiny w związku z ubytkiem pasz. Resort wysłał już do Komisji Europejskiej instrukcję, aby w obniżeniu przychodów z tego roku uwzględniono koszty zakupu pasz koniecznych do utrzymania stad zwierząt w gospodarstwach.

IAR, awi