Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Filip Kołodziej 20.08.2015

Od ratowania kopalń są ratownicy. Tauron chce „robić biznes”

Grupa Tauron zanotowała udane pierwsze półroczne tego roku pod względem wyników finansowych. Przychody ze sprzedaży wyniosły 9, 2 mld złotych. EBITDA przekroczyła 1, 9 mld złotych a zysk netto 720 mln złotych. Jak powiedział portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes zarządu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera, koncern nie zmieni stanowiska w sprawie warunków ewentualnego zakupu Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze.
Posłuchaj
  • O Planach Tauronu względem kopalń mówi prezes zarządu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera. /Arkadiusz Ekiert, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Wyniki finansowe za I półrocze 2015 roku uznajemy za zadowalające. One są zbliżone do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Cieszą w szczególności dobre wyniki segmentów Wytwarzanie, który osiągnął ponad 20-proc. wzrost EBITDA, i Dystrybucja z 6-proc. wzrostem. Udało się je osiągnąć w dużej mierze dzięki trafnej strategii handlowej w segmencie Wytwarzanie przyjętej w bieżącym roku oraz wzrostowi przychodów z działalności regulowanej i niższym kosztom zakupu usług dystrybucyjnych w segmencie Dystrybucja – mówi prezes Dariusz Lubera.

Prezes dodaje, że był w ubiegłym półroczy pewien problem z wydobyciem węgla. Dodaje jednak, że rokowania na drugie półrocze są pozytywne i wydobycie powinno być lepsze.

Inwestycje przebiegają zgodnie z planem

- To nas najbardziej cieszy. Poziom nakładów inwestycyjnych wzrósł o ponad 40% w stosunku do roku ubiegłego. Wszystkie inwestycje w naszej Grupie są teraz realizowane bez zakłóceń. Rozpoczęliśmy po wielu perturbacjach kluczową i strategiczną inwestycję, czyli budowę bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. To właśnie ta inwestycja zaczyna głównie „ważyć” na wydatkach inwestycyjnych – mówi gość portalu

Prezes Dariusz Lubera odpowiadając wprost na pytanie, czy rozsądnym rozwiązaniem jest ratowanie nierentownych kopalń przez spółki energetyczne powiedział, że od ratowania kopalń są ratownicy.

- Natomiast każdy, kto zajmuje się biznesem musi poszukać takich rozwiązań, jeśli chodzi o angażowanie się w jakiekolwiek procesy inwestycyjne, czy proces kupowania jakichś aktywów, które mogą przynieść korzyści biznesowe teraz, a w szczególności w przyszłości – mówi Dariusz Lubera.

4 sierpnia spółka ogłosiła, że jest gotowa przejąć aktywa kopalni w Brzeszczach w przetargu, ale stawia twarde warunki.

- To są warunki, które są efektem naszych głębokich analiz. Interesują nas tylko te aktywa, które są „zdrowe” i mogą po zainwestowaniu w przyszłości generować określone zyski – dodaje prezes Dariusz Lubera.

Arkadiusz Ekiert