Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Kołodziej 21.08.2015

W kolejnym referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na pytania dot. m.in. wieku emerytalnego i Lasów Państwowych

Prezydent Andrzej Duda chce nowego referendum. Do Senatu wpłynął już wniosek prezydenta w sprawie referendum. Prezydent zwrócił się do Senatu z wnioskiem o rozpisanie referendum na 25 października, czyli w dzień wyborów parlamentarnych oraz zaproponował pytania.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda chce kolejnego referendum, relacjonuje Tomasz Majka. (IAR)
Czytaj także

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że pierwsze pytanie w referendum ma brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy?". Pytanie drugie ma brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?", a trzecie: "Czy jest Pan/Pani za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem obowiązku szkolnego od 7. roku życia".

Marszałek Borusewicz powiedział, że pytania są, jego zdaniem, dość ogólnikowe. Dodał, że prezydent Andrzej Duda nie przedstawił skutków prawnych i finansowych swego wniosku, a więc zwróci się do niego o przysłanie takiego uzasadnienia.

Borusewicz dodał, że Senat musi rozpatrzyć wniosek prezydenta w ciągu 14 dni. Termin ten upływa 4 września, a więc marszałek zwołał na ten dzień posiedzenie Izby. Borusewicz przesłał już wniosek prezydenta do sześciu komisji senackich.

"Sprawa 6-latków w szkołach wywołuje kontrowersje"

Prezydent mówił, że szczególnie sprawa posyłania 6-latków do szkół wywołała w społeczeństwie "liczne kontrowersje". Jak podkreślał Andrzej Duda, zmiany w oświacie powinny być wprowadzane z poszanowaniem głosu różnych środowisk - nauczycieli, specjalistów, ale i rodziców.

- To oni najlepiej znają indywidualne potrzeby i możliwości swoich dzieci. Opinia rodziców domagających się prawa do decydowania o kształcie systemu edukacji w Polsce musi być wysłuchana - przekonywał.

„Podwyższenie wieku emerytalnego zmieniło wiele w życiu obywateli”

W ocenie prezydenta, podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia wzbudziło wiele wątpliwości i doprowadziło do zmian w życiu "wszystkich pracujących obywateli, ich rodzin, a także kolejnych pokoleń". - Zasady nabywania uprawnień emerytalnych są jedną z kluczowych kwestii społecznych, dlatego należy umożliwić obywatelom wypowiedzenie się również w tej, tak ważnej dla nas wszystkich sprawy - mówił Andrzej Duda.

„Lasy Państwowe to dobro społeczne”

Andrzej Duda przypomniał, że Lasy Państwowe są "jednym z ostatnich niesprywatyzowanych zasobów narodowych". Dodał, że obowiązujący model zarządzania tym przedsiębiorstwem służy zrównoważonemu rozwojowi i gwarantuje racjonalną gospodarkę leśną.

- W odczuciu społecznym dobro to powinno podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością dla dobra obywateli - stwierdził prezydent.

Zaraz później poinformował, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by poddać wyżej wymienione kwestie w referendum w dniu wyborów parlamentarnych, zarządzonych na 25 października. By plebiscyt mógł się odbyć, konieczna jest zgoda Senatu, w którym większość ma Platforma Obywatelska.

Jednocześnie Andrzej Duda poinformował, że referendum 6 września odbędzie się zgodnie z planem. Plebiscyt rozpisał jeszcze w kampanii wyborczej ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. "Wierzę w to, że to naród jest najwyższym suwerenem a głos społeczeństwa, głos Polaków musi być wysłuchany" - zakończył Andrzej Duda.

W referendum 6 września Polacy odpowiedzą na pytania dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, reformy sposobu finansowania partii politycznych oraz zmian w prawie podatkowym.

IAR, fko