Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Kołodziej 25.08.2015

Bezrobocie spada. Pracownicy zaczynają dyktować warunki

Tegoroczne lato jest gorące na rynku pracy. Rośnie nie tylko zapotrzebowanie na prace sezonowe. Coraz więcej firm szuka ludzi na stanowiska specjalistyczne. Możemy już mówić o rynku pracownika.
Posłuchaj
  • O sytuacji na rynku pracy, W Polskim Radiu 24, mówi Sandra Wiktorko, ekspertka serwisu GoldenLine. /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Spadające bezrobocie to dobra wiadomość dla szukających pracy. Już dziś można mówić o rynku pracownika podkreślają rekruterzy. Według najnowszych danych Głownego Urzędu Statystycznego w lipcu wskaźnik bezrobocia spadł do 10,1 proc. - Najprawdopodobniej do końca roku dobrniemy do jednocyfrowego wyniku zgodnie z prognozami resortu pracy. To pokazałoby, że jest najlepiej od 2008 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 Sandra Wiktorko, ekspertka serwisu GoldenLine.

Spadek nie tylko sezonowy

Ekonomiści przypominają, że spadek stopy bezrobocia w czasie wakacji to norma. Rośnie liczba ofert pracy sezonowej. W gastronomii, turystyce, usługach, czy w budowlance. I z taką sytuacją mamy do czynienia każdego lata.

Ale w najgorętszych miesiącach tego roku poszukiwane są także osoby z dużo większym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą z różnych branż. - Gospodarka w Polsce ma się całkiem nieźle. Firmy z branży IT, czy związane z sektorem finansowym z tygodnia na tydzień generują coraz większą liczbę ogłoszeń - podkreśla Sandra Wiktorko.

- Przełom września i października to moment, kiedy duże firmy rozpoczynają swoje budżetowanie. I już teraz wiemy, że tych rekrutacji będzie coraz więcej. Tendencja jest wzrostowa - wyjaśnia.

Specjaliści dyktują warunki

W najlepszej sytuacji jak zawsze są specjaliści i pracownicy wyższego szczebla. I w ich przypadku można już mówić o rynku pracownika. Tym bardziej, że na polskich pracowników polują także zagraniczne firmy. - I nie odnoszę się tu do sytuacji sprzed lat, gdy poszukiwana była tania siła robocza - zaznacza gość Polskiego Radia 24.

Dziś działy HR muszą wręcz toczyć boje o najlepszych specjalistów. - Najczęściej rozchodzi się o sprawy finansowe i dodatkowe benefity, czy opiekę zdrowotną - mówi ekspertka GoldenLine.

Banki zatrudniają

Ze znalezeniem nowej posady większych problemów nie powinni mieć specjaliści z sektora finansowego. Mimo ostatnich spadków na giełdach i zagrażającej wynikom tego sektora ustawie frankowej instytucje finansowe nadal szukają nowych ludzi. - Stanowisk z zakresu doradcy klienta biznesowego, strategicznego, czy bankowego jest w naszym serwisie powyżej 50-60 - wylicza Sandra Wiktorko. I podkreśla, że jest to jednocześnie branża w której widać największą rotację pracowników.

Krzysztof Rzyman