Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 30.08.2015

Ile można dostać pieniędzy na zatrudnienie bezrobotnego

Pracodawcy, którzy zamierzają zatrudnić osobę bezrobotną, zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, związane z tym zatrudnieniem. I dotyczy to tak osób 50 plus jak i 30-latków.
Posłuchaj
  • Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy zatrudniający bezrobotnych, tłumaczy w radiowej Jedynce Andrzej Zaguła z Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie./Ewa Makulec, Polskie Radio/.
Czytaj także

40 mln zł, tyle w tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie ma do wydania na aktywizację bezrobotnych. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych, rezerwy resortu pracy oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pracodawca otrzymuje dopłatę do każdego pracownika

─ Tego rodzaju działanie przynosi obustronne korzyści: pracodawcy mogą zminimalizować koszty związane z zatrudnieniem nowego pracownika, a osoby bezrobotne mają w ten sposób większe szanse na znalezienie zatrudnienia - tłumaczy w radiowej Jedynce Andrzej Zaguła z Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Mówi, że dzięki tej formie wsparcia udaje się zatrudnić wiele osób na stanowiskach takich jak sprzedawcy, magazynierzy czy fryzjerzy.

Dopłata i do 50-latka i osoby poniżej 30-go roku życia

Wyjaśnia, że pracodawcy mogą ubiegać się o refundację kosztów wyposażenia oraz doposażenia stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej, zatrudnianej przez niego. Dopłata może wynieść 20 tys. zł, warunkiem jest utrzymania tego stanowiska przez dwa lata.

Jak dodaje, w przypadku zatrudnianych osób powyżej 50-go roku życia, można się ubiegać o refundację składek na ubezpieczenie społeczne, dofinansowanie wynagrodzenia.

Refundacja obejmuje też zatrudnionych bezrobotnych do 30-go roku życia, którzy po raz pierwszy podejmują pracę. Dopłata wynosi połowę minimalnego wynagrodzenia przez 12 miesięcy, przy zatrudnieniu tej osoby przez 18 miesięcy.

Ewa Makulec