Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 21.09.2015

NBP: w II kwartale 2015 r. nieznacznie rosły ceny mieszkań na rynku pierwotnym

W drugim kwartale nieznacznie rosły ceny mieszkań na rynku pierwotnym, na wtórnym raczej się nie zmieniały- wynika z opublikowanej w poniedziałek przez NBP informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

Bank podał też, że spada ilość kredytów w obcych walutach zaś ilość kredytów zagrożonych jest stabilna i wynosi 3,4 proc.

Według komunikatu NBP, podobnie jak w poprzednich kwartałach na rynku nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza biurowych, utrzymywała się nierównowaga pomiędzy popytem na przestrzeń, a zwiększającą się podażą, wynikającą z realizacji nowych projektów inwestycyjnych. - Skutkowało to wysoką stopą pustostanów w sektorze biurowym - podaje bank centralny.

Wzrost liczby mieszkań oczekujących na sprzedaż

Sektor nieruchomości mieszkaniowych pozostawał zrównoważony w II kwartale 2015 roku, mimo ponownego wzrostu liczby mieszkań oczekujących na sprzedaż - zaznaczono w komunikacie banku centralnego.

Według NBP, ceny ofertowe metra kwadratowego mieszkań na rynkach pierwotnych analizowanych miast wykazywały nieznaczne wzrosty.

- Ceny transakcyjne m kw. mieszkań na rynkach pierwotnych Warszawy i siedmiu miast nieznacznie wzrosły, natomiast na rynkach wtórnych były stabilne. Jedynie w Warszawie na rynku wtórnym ponownie odnotowano obniżanie się cen, związane ze sprzedażą większej liczby mieszkań o słabszej jakości lub lokalizacji - głosi komunikat NBP.

- We wszystkich analizowanych miastach ceny na rynku pierwotnym są wyższe niż na rynku wtórnym. Realne średnie ceny transakcyjne m kw. mieszkania (deflowane CPI) wykazywały niewielki wzrost zarówno w segmencie rynku pierwotnego, jak i wtórnego, co wynikało z deflacji - dodaje NBP.

Wzrosły również ceny najmu

Bank centralny podaje też, że stawki najmu w dużych miastach wykazywały niewielki wzrost, a średnie dostępności kredytów oraz mieszkań w dużych miastach wzrosły. Wpłynęły na to, według NBP, stabilne ceny nieruchomości, niskie stopy procentowe kredytów mieszkaniowych, a przede wszystkim wzrost dochodów nominalnych.

- Średnia dostępność mieszkania w największych miastach wzrosła do poziomu 0,86 m kw. za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, tj. była większa o 0,37 m kw. względem minimum z III kw. 2007 r. - głosi komunikat banku centralnego.

Akcja kredytowa banków była stabilna - podaje też NBP. - Stan zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych wzrósł, co było konsekwencją wypłat kredytów złotowych oraz wysokiej wartości stanu kredytów mieszkaniowych walutowych na skutek wysokiego kursu PLN/CHF - głosi komunikat.

PAP, awi