Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 22.09.2015

Elektroniczny system opłat to recepta na korki

Podniesienie szlabanów w weekendy na autostradzie A1 w tym roku miało kosztować już 50 mln zł. W następnych latach z pewnością jeszcze więcej. To działanie zupełnie nieekonomiczne – alarmują eksperci.
Posłuchaj
  • O płatach za autostradach w Po pierwsze ekonomia w radiowej Jedynce (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Decyzja rządu to skrajny przykład niegospodarności, nieudolności i niesprawiedliwości - tłumaczy Juliusz Bolek z Instytutu Biznesu. W wakacje szlabany na nadmorskiej autostradzie otwarte były we wszystkie weekendy lipca i sierpnia.

Otwieranie szlabanów na tylko określonych płatnych autostradach jest także społecznie niesprawiedliwe – bo jak mówi Juliusz Bolek jest to sponsorowanie przejazdu w wakacje tylko określonej grupie osób. Dotyczy to jednej autostrady i do tego w wybrane dni.

Zyskuje tylko garstka osób

Wakacyjne otwarcie bramek na autostradach źle ocenia także Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jego zdaniem to nie jest skuteczny lek na korki. Zyskali tylko ci którzy jechali na wakacje nad morze – zaoszczędzili prawie 60 złotych.

Takie rozwiązanie bowiem rozleniwiło jeszcze bardziej polityków, że nie muszą pracować nad docelowym rozwiązaniem wystarczy, że w wakacje na jednej autostradzie podniosą bramki i kierowcy nie będą protestować. To jak mówi Furgalski  – nie jest dobre rozwiązanie, bo stracone w ten sposób  50 milionów złotych to czasami jest koszt wybudowania sporej wielkości obwodnicy.

Bramki muszą zniknąć

Zdaniem ekspertów potrzebne jest systemowe rozwiązanie problemu i na stałe zmiana systemu poboru opłat na taki, który usprawni podróżowanie. Bramki jak mówi - Juliusz Bolek powinny być zlikwidowane. Archaiczny, manualny system poboru opłat, stosowany na polskich autostradach, zawsze będzie powodował utrudnienia w ruchu.

Elektroniczne płatności - i przejazdy bez konieczności stania na bramkach - dostępne są dla użytkowników urządzeń viaBOX, dostępnych dla aut osobowych. Z takiego rozwiązania skorzystały dotąd tysiące kierowców. Zgadza się z tym Adrian Furgalski - jak mówi sprawne poruszanie się po polskich drogach wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Elektroniczny system opłat dla wszystkich - to recepta na korki na autostradach.

Na system trzeba poczekać

Wakacyjne podniesienie szlabanów wynikało przede wszystkim ze względów  bezpieczeństwa  - odpowiada Piotra Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.  Jak  mówi  - mieliśmy bardzo upalne lato, resort chciał uniknąć sytuacji w której przy tak natężonym ruchu - rosnące korki na bramkach w 30 stopniowe upały zagroziłyby zdrowiu kierowców. Elektroniczny system opłat dla wszystkich użytkowników autostrad – także dla kierowców jest przygotowywany w resorcie infrastruktury i rozwoju.

Przygotowania rozwiązania trwają, system trzeba będzie także jeszcze przetestować - a to trwa około roku. Według zapowiedzi resortu elektroniczny system poboru opłat mógłby zacząć działać dopiero pod koniec 2018 roku.

Justyna Golonko, abo