Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Anna Wiśniewska 24.09.2015

100 firm z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego ma potencjał, żeby wejść na giełdę

Rynek kapitałowy może odgrywać znaczącą rolę w finansowaniu rozwoju polskich regionów i przedsiębiorstw. Obecnie na rynku głównym, rynku alternatywnym New Connect i na rynku obligacji Catalyst mamy blisko tysiąc firm. To z jakiego regionu Polski pochodzą wynika z wielkości i siły regionalnych gospodarek.
Posłuchaj
  • W regionach Polski Wschodniej mamy jednak około 100 spółek, które mogłyby skorzystać z kapitału, jaki oferuje na rozwój Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie - mówi Jacek Socha, wiceprezes PwC, były minister Skarbu Państwa (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nic zatem dziwnego, że najwięcej przedsiębiorstw, których akcje są notowane na warszawskiej giełdzie, swoje siedziby ma w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu znajduje się dolnośląskie, a na trzecim śląskie. Z kolei najmniej spółek giełdowych ma swoje siedziby w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim. W regionach Polski Wschodniej mamy jednak około 100 spółek, które mogłyby skorzystać z kapitału, jaki oferuje na rozwój Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie - mówi Jacek Socha, wiceprezes PwC, były minister Skarbu Państwa.

Według badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski główną barierą rozwoju rynku kapitałowego w Polsce jest jego niewystarczająca znajomość przez potencjalnych emitentów. Zdecydowana większość przedsiębiorstw, które nie emitowały do tej pory papierów wartościowych na rynku publicznym, preferuje finansowanie swojej działalności kredytem bankowym. Zmienić chce to też Komisja Europejska, która w lutym bieżącego roku wydała Zieloną Księgę na temat tworzenia unii rynków kapitałowych w Europie.

Sylwia Zadrożna