Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 08.10.2015

PROW 2014–2020: producenci żywności z górnej półki mogą liczyć na wsparcie

Unijne i krajowe systemy jakości żywności mają w Unii coraz większe znaczenie, jako sposób na wytwarzanie, ochronę i promocję artykułów spożywczych z najwyższej półki, cieszących się rosnącym zainteresowaniem konsumentów.
Posłuchaj
  • O pieniądzach dla rolników w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Ewą Kołakowska z biura promocji żywności Agencji Rynku Rolnego (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Chodzi o żywność z konkretnych regionów, wytwarzaną według tradycyjnych procedur, a także o żywność ekologiczną i pochodzącą z integrowanej produkcji - wyjaśnia Ewą Kołakowska z biura promocji żywności Agencji Rynku Rolnego.

Najwięcej dla ekologicznych upraw

Uczestniczący w programach rolnicy mogą liczyć na finansowe wsparcie. Tak było w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2017-2013. Do końca września bieżącego roku wydano prawie 58 tysięcy decyzji o przyznaniu płatności na kwotę ponad 49 milionów złotych.    

Łączna prognozowana kwota płatności, która zostanie zrealizowana do końca grudnia, wynosi ponad 52 mln złotych. Największa część   wsparcia, to znaczy prawie 85%, trafiła do uczestników systemu rolnictwa ekologicznego. 12% uczestników wykorzystało środki w ramach systemu Integrowana produkcja, 3% osób , którym udzielono pomocy uczestniczyło w systemach : Jakość .Tradycja oraz QMP.

Liczą się systemy jakości

Również w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano tego rodzaju pomoc. Obejmie ona większą liczbę systemów jakości.

Będą to : System Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności , Rejestr Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych, Rolnictwo Ekologiczne, Rejestr Nazw Pochodzenia i Geograficznych Oznaczeń Wyrobów Winiarskich, Integrowanej Produkcji Roślin, Jakość. Tradycja, QMP -program promujący wołowinę wysokiej jakości , PQS promujący wieprzowinę oraz System Gwarantowanej Jakości QAFP, obejmujący mięso wieprzowe, drobiowe oraz wędliny drobiowe i drobiowo-wieprzowe. Pomoc dla jednego gospodarstwa wynosiła poprzednio do 3 tysięcy euro na rok, teraz do 2 tysiące , w przypadku , gdy beneficjent uczestniczy w więcej niż w jednym z systemów jakości.

Pieniądze na pokrycie kosztów programów

Budżet działania wyniesie około 18 mln euro. Udzielanie dotacji uzasadnione jest kosztami jakie ponoszą rolnicy, uczestniczący w programach. Koszty te związane są z kontrolą, po której otrzymuję się dokumenty, potwierdzające uczestnictwo w danym systemie. Rolnicy płacą też składki na rzecz swoich grup producentów, zakupują specjalistyczne publikacje, a także pułapki feromonowe, potrzebne przy integrowanej produkcji roślin.

Wnioski o uzyskanie pomocy rolnicy będą mogli składać od 1 grudnia 2015 roku do 29 stycznia 2016 roku.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.