Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 11.10.2015

Program Mieszkanie dla Młodych popularny jak nigdy dotąd

Od miesiąca jest realizowany w nowym kształcie. Są kolejne udogodnienia dla zainteresowanych i nowe limity cen mieszkań, na kolejne dwa kwartały - w większości miast wyższe, niż dotychczas.
Posłuchaj
  • O programie Mieszkanie dla Młodych w Porannych rozmaitościach mówił Bartosz Turek z Lion's Bank (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Program MdM, finansowany jest w ramach środków gromadzonych w Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego .

Nie ma zapisanej sztywno określonej kwoty, ile rocznie państwo na ten cel  przeznaczy. Jest tylko górny pułap puli środków, który w dwa tysiące piętnastym roku,  wynosi 715 milionów  złotych.

Ogromna popularność programu

Zainteresowanie programem zdecydowanie wzrosło podkreśla Bartosz Turek z Lion's Bank. - Jeśli spojrzymy na dane Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest dysponentem środków wydawanych w programie Mieszkanie dla Młodych to we wrzeniu faktycznie liczba zawartych umów z dopłatą, to była ona nawet trzykrotnie wyższa niż miesiąc wcześniej - wyjaśnia gość.

Przyczyna to rynek wtórny

Są konkretne przyczyny wzrostu zainteresowania  programem,  wyjaśnia Bartosz Turek.  - Wzrost jest związany z faktem, że ustawa została znowelizowana. Dzięki tej zmianie można kupować nie tylko nowe mieszkania, ale także mieszkania używane w programie Mieszkanie dla Młodych - podkreśla rozmówca.

Środki budżetowe wykorzystywane,  przy realizacji programu, w poszczególnych latach, będą rosły.
W dwa tysiące szesnastym roku, do siedmiuset trzydziestu milionów złotych, w roku  dwa tysiące siedemnastym do siedmiuset czterdziestu sześciu milionów , a w  dwa tysiące osiemnastym do siedmiuset sześćdziesięciu dwóch milinów.

Justyna Golonko, abo