Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 27.10.2015

PROW 2014-2020: finansowe wsparcie ma pomóc w zwiększeniu konkurencyjności i rentowności gospodarstw

Finansowe wsparcie dla małych gospodarstw rolnych ma przyczynić się do poprawy ich konkurencyjności i zwiększenia rentowności.
Posłuchaj
  • O finansowym wsparciu dla małych gospodarstw rolnych z PROW 2014-2020 mówił w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Henryk Czemplik z Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Chodzi o to, aby jak najwięcej takich gospodarstw poprzez trwałe związanie ich z rynkiem osiągnęło samodzielność ekonomiczną.

Środki na restrukturyzację przewidziano w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W przeszłości gospodarstwa chętnie korzystały z takiej pomocy

Ale już w podobnym programie na lata 2004-2006 wyodrębniono budżet umożliwiający realizację tego zadania.

Z pomocy skorzystało wówczas prawie 158 tysięcy gospodarstw. Wypłacono 1 miliard 300 milionów złotych. Wsparcie trafiło głównie do gospodarstw o powierzchni od 5 do 10 hektarów.

- Na podstawie badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej stwierdzono, że pomoc przyczyniła się do trwałego wzrostu towarowości gospodarstw i wszystkie gospodarstwa, które z niej skorzystały nadal prowadzą działalność rolniczą - wyjaśnia Henryk Czemplik z Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Premia w wysokości 60 tys. zł, płatna w dwóch ratach

W PROW na lata 2014-2020 tego rodzaju wsparcie też będzie udzielane. Ma ono formę premii. Znaczna jej cześć jest wypłacana wkrótce po rozpoczęciu realizacji przedsięwzięcia związanego z modernizacją.

Premia wynosi  60 tysięcy złotych. Jest płatna w dwóch ratach. Pierwsza z nich wynosi 80 proc., czyli  48 tysięcy złotych i jest wypłacana po rozpoczęciu realizacji biznesplanu, co musi nastąpić w terminie 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy.

Druga rata będzie wypłacana po zakończeniu realizacji biznesplanu i po osiągnięciu efektów restrukturyzacji. 

Potrzebny biznesplan

Dofinansowanie  powinno być przeznaczone na realizację biznesplanu, wówczas kiedy zostanie on zaakceptowany przez instytucję wdrażająca i płatniczą.

W tym biznesplanie musi być przedstawiona koncepcja restrukturyzacji gospodarstwa.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Pieniądze można wydać na inwestycje w środki trwałe, musi  być na nie przeznaczone co najmniej 80 proc. premii, czyli pierwsza rata.

Premia może być również zagospodarowana  na zakup środków obrotowych do produkcji, z tym że wszystko musi dotyczyć działalności rolniczej.

Punkty zdecydują o kolejności przyznania pomocy

O  kolejności przyznawania pomocy będzie decydowała suma punktów uzyskanych  na podstawie kilku kryteriów, takich jak między innymi: kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, jej powiązanie z systemami jakości, ekologią oraz kompleksowość biznesplanu.

Będzie też brany pod uwagę wpływ na realizację celów przekrojowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – takich jak ochrona środowiska, klimatu, innowacyjność w zakresie postępu biologicznego, organizacja produkcji i nowoczesne technologie.

Kolejne ważne kryterium to zaplanowana docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Premiowani będą szczególnie rolnicy w wieku do czterdziestu lat.  

Prawie 883 mln euro na restrukturyzację małych gospodarstw

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na restrukturyzację małych gospodarstw przewidziano prawie 883 mln euro, czyli około 3 mld 750 mln złotych.

Przy premii wynoszącej 60 tysięcy złotych pomoc będzie mogło otrzymać około 62,5 tysiąca gospodarstw.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.