Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 05.11.2015

Program MdM: trzeba się pospieszyć aby dostać w tym roku dopłatę

Osoby, które chciałyby jeszcze w tym roku uzyskać kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych nie w każdym banku będą miały taką możliwość. Jeśli się nie pospieszą – mogą stracić dopłatę.
Posłuchaj
  • Dlaczego koniec roku może być nerwowy dla osób, które chcą skorzystać z dopłaty w rapach programu Mieszkanie dla Młodych, mówi w radiowej Jedynce Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

To efekt zapisów ustawy, które mówią, że pieniądze zarezerwowane na dany roku muszą być w tym roku wydane. To oznacza, że osoby, które chcą skorzystać z dopłaty, muszą dopełnić formalności jeszcze w tym roku.

Ci, którzy składają teraz wnioski, mogą nie zdążyć do końca roku

─ Osoby, które jeszcze w tym roku chciałyby złożyć wnioski o dopłatę z MdM i ją otrzymać, mogą się nie zmieścić w tym czasie, mówi Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus.

Jak wyjaśnia, w wielu bankach procedury dotyczące wniosku kredytowego trwają nawet kilkanaście dni, następnie musi być czas na podpisanie umowy oraz uruchomienie środków.

─ W związku z tym może się okazać, że nie zdążymy z tym w tym roku – mówi ekspert. A skutek może być bolesny, bo po terminie pieniądze przepadną.

Warto się upewnić w banku, że w razie czego transakcja dojdzie do skutku w 2016 r.

─ Stąd lepiej się upewnić, że transakcja zostanie sfinalizowana w 2016 r. - radzi ekspert. Wtedy, jak tłumaczy, zarezerwowane zostaną dla nas pieniądze z puli na przyszły rok, i nawet jeśli transakcja się przedłuży, dostaniemy dopłatę – mówi ekspert.

Banki odrobiły lekcję

Na szczęście banki odrobiły lekcję i przygotowały się do sytuacji z końca rok, stąd jest mniejsze ryzyko powtórzenia się sytuacji sprzed roku. ─ Banki są do tego przygotowane, wiedzą jak ten mechanizm działa – mówi Bartosz Turek z Lions Banku.

Włączenie do MdM rynku wtórnego spowodowało wzrost zainteresowania programem

Tymczasem włączenie do programu rynku wtórnego spowodowało rekordowe zainteresowanie programem MdM.

─. Wszyscy czekali na tę zmianę, i gdy ona nastąpiła 1 września, wszyscy ruszyli po dopłaty – mówi Bartosz Turek. Jak dodaje widać w bankach wzmożony ruch związany z MdM i uspokaja, że w tym roku pieniędzy na pewno nie zabraknie.

Z 700 mln zł przeznaczonych na ten rok wykorzystano połowę środków. A od początku działania programu z pomocy skorzystało już prawie 30 tys. osób.

Elżbieta Szczerbak, jk