Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 18.11.2015

„To nie było zaskakujące expose”. Dowodem reakcja giełdy

To nie było zaskakujące expose - ocenia dr Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców PR. Według gościa Polskiego Radia 24, Beata Szydło powtórzyła w środę na mównicy sejmowej wszystko to, o czym Prawo i Sprawiedliwość mówiło w kampanii wyborczej.

O braku niespodzianek mówi także spokojna reakcja giełdy i rynków finansowych. Co prawda WIG20 jest w środę na minusie, a złoty się osłabia, jednak zapewne nie ma to bezpośredniego związku z dzisiejszym expose, bo tendencja spadkowa utrzymuje się już od dłuższego czasu.

Czytaj dalej
Beata Szydło 1200 pap.jpg
Expose premier Beaty Szydło: naszym celem jest rozwój gospodarki

100 dni rządu i poprawka do budżetu

Premier Beata Szydło zapewniła w środę, że priorytetami jej rządu na pierwsze sto dni urzędowania będą: 500 złotych na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych, darmowe leki dla osób od 75. roku życia i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 zł.

Pieniądze na realizację tej pierwszej obietnicy ma znaleźć nowy minister finansów. Stąd też niezbędna będzie autopoprawka do projektu budżetu na 2016 rok. Ma ona m.in. przewidywać zwiększenie deficytu o 1 mld złotych.

- Ta kwota nie spowoduje, że deficyt przekroczy 3 procent PKB, co wiązałoby się z groźbą ponownego rozpoczęcia procedury nadmiernego deficytu – mówi Maciej Stańczuk.

Ekspert, jednocześnie zwraca uwagę, że założenia budżetowe przyjęte przez byłego ministra finansów są – z dzisiejszej perspektywy – zbyt optymistyczne. Chodzi o inflację – 1,7 proc. i wzrost PKB – 3,8 proc. A te dwa wskaźniki są kluczowe dla realizacji strony dochodowej budżetu, więc Paweł Szałamacha nie może spać spokojnie.

Bilion złotych na rozwój

Premier mówiła dziś, że program jej rządu można streścić w jednym zdaniu: po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój. A go ma zapewnić bilion złotych przeznaczony na ten cel.

- Ja rozumiem, że jest to taka deklaracja woli. Natomiast nie poznaliśmy dziś żadnych szczegółów, jak te zapowiadane inwestycje mogą być stymulowane. Wiemy dobrze, że program wsparcia płynnościowego banków komercyjnych przez NBP, jest dyskutowany, natomiast nie wiemy, na ile mógłby być on skutecznie u nas dziś zastosowany. Eksperymentowano z tym w Wielkiej Brytanii czy na Węgrzech, raczej z nieciekawym skutkiem – dodaje przedstawiciel Pracodawców RP.

Pomoc dla przedsiębiorców

Maciej Stańczuk pozytywnie z kolei ocenił propozycję nowego rządu dotyczącą podwójnego odpisu inwestycyjnego dla przedsiębiorców, którzy będą inwestowali zarobione pieniądze w rozwój swoich firm. Dobrym pomysłem jest także obniżenie stawki CIT do 15 procent dla małych przedsiębiorców.

- Jak wiadomo polska gospodarka charakteryzuje się tym, że głównym motorem wzrostu gospodarczego są małe i średnie firmy, dlatego zwiększanie kwoty będącej do dyspozycji tych przedsiębiorstw, dzięki czemu będą one w stanie budować szybciej swoje kapitały, jest na pewno dobrym pomysłem – konkluduje ekspert.

Premier w Sejmie: priorytetem naszego rządu jest rozwój gospodarki:

Źródlo: Sejm/x-news

Błażej Prośniewski