Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 14.12.2015

Podatek bankowy: marże w górę i mniej kredytów

Skutkiem może być nie tylko podwyższanie marż, ale także zmniejszenie akcji kredytowej - mówi wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek, komentując fakt, że już dwa banki podwyższyły marże kredytów hipotecznych.
Posłuchaj
  • Paweł Szałamacha z PiS mówił w TVN24 Biznes i Świat o nowym pomyśle dotyczącym podatku bankowego (Paweł Sołtys, Trójka/Polskie Radio)
Czytaj także

Projektem ustawy dot. podatku bankowego na najbliższym, rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu, ma się zająć Sejm.

Polacy popierają podatek bankowy

49 proc. Polaków jest za propozycją PiS, by opodatkować hipermarkety, a 41 proc. opowiada się za nałożeniem daniny na banki - wynika z sondażu, jaki dla "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadził panel badawczy Ariadna.

Przeciwko tym pomysłom partii rządzącej jest zaś odpowiednio: 24 i 19 proc. respondentów.

Zdaniem zdecydowanej większości (po 64 proc.) podatek powinien być powszechny, a nie dotyczyć tylko podmiotów mających zagranicznych właścicieli.

Podatek jedynie na sklepy z obcym kapitałem poparło 36 proc., a tylko na banki będące własnością zagranicznego kapitału – 24 proc.; 12 proc. uważa, że podatek powinien dotyczyć wszystkich banków z wyłączeniem tych spółdzielczych.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1013 pełnoletnich Polaków w dniach 4-8 grudnia.

Marże w górę

Marże kredytów hipotecznych podwyższyły ostatnio mBank i Deutsche Bank.

Rzecznik mBanku Krzysztof Olszewski poinformował PAP, że "bank z powodów biznesowych dokonał korekty siatki marż kredytów hipotecznych dla osób fizycznych – wzrosły one o 0,4 pkt. proc. dla nowych kredytów, których umowa dopiero zostanie zawarta". Z kolei w Deutsche Banku podwyżka marż wyniosła 0,65 pkt proc.

Według opinii ekonomistów właśnie perspektywa tego podatku skłoniła oba banki do tego ruchu. Także wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek ocenił w rozmowie z PAP, że to podatek bankowy mógł być powodem zwiększenia przez oba te banki marż, tym bardziej że, jak dodał, marże na kredytach hipotecznych miały one dotąd bardzo niskie.

Groszek przyznał też, że banki na pewno będą reagować na wprowadzenie podatku bankowego, by "zasypać uszczerbek", związany z tym podatkiem. Jedną z reakcji może być podwyższanie marż kredytowych, choć z drugiej strony nie wszystkie banki będą mogły swobodnie dokonywać tego ruchu, bo może je to wyeliminować z rynku.

Obniżenie akcji kredytowej

Dlatego innym skutkiem podatku bankowego może być, uważa Groszek, np. obniżenie akcji kredytowej. - Podatek ma karać banki za to, co finansuje gospodarkę, bo opodatkowuje się aktywa, czyli głównie kredytowe. To może spowodować, że niektóre banki nie będą miały motywacji, by udzielać więcej kredytów - mówił wiceprezes ZBP.

Przypomniał, że sami bankowcy opowiadali się raczej za podwyższeniem CIT, bo płaci go się go wtedy, gdy ma się zysk. Podatek bankowy jest natomiast podatkiem majątkowym, który banki będą musiały płacić niezależnie od tego, czy mają zysk i w jakiej wysokości. Nawet w sytuacji ujemnych wyników finansowych. Stąd podatek może niektóre z banków postawić w trudnej sytuacji - zaznaczył.

Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. "To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem" - mówił Groszek.

W myśl projektu ustawy, autorstwa posłów PiS, opodatkowaniem mają być objęte aktywa banków, firm ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych w przypadku, gdy przekraczają one 4 mld zł.

Stawka podatku to 0,39 proc. w skali roku

Stawka podatku, w przypadku banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku krajowych zakładów ubezpieczeń, krajowych zakładów reasekuracji, oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku.

Choć podmiotem opodatkowania mają być także SKOK-i, to ich i banków spółdzielczych podatek raczej nie obejmie, bo nie mają aktywów przekraczających 4 mld zł. "Poza opodatkowaniem pozostaną zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe z państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujące działalność w Polsce na zasadzie swobody działalności ubezpieczeniowej oraz banki wykonujące transgraniczną działalność bankową" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podatek naliczany ma być w okresach miesięcznych. Termin wpłaty podatku określono w projekcie na 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy. Podatek miałby obowiązywać już od lutego 2016 roku.

Szef NBP: Banki przetrzymają podatek bankowy, klienci też

TVN24/x-news

PAP, abo