Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 18.12.2015

Nowa władza da impuls gospodarce. Pomoże Rodzina 500+

Nowe podatki mogą uderzyć po kieszeni, jednak PKB i tak dostanie impuls do wzrostu - pisze "Puls Biznesu". Gazeta analizuje wpływ programu "Rodzina 500+" i zapowiadanych przez rząd podatków na tempo wzrostu gospodarczego.

Wiceminister finansów Leszek Skiba mówi, że program 500 złotych na dziecko pozytywnie odbije się na koniunkturze gospodarczej. - Może zwiększyć dynamikę wzrostu PKB w przyszłym roku o 0,5-0,6 punktów procentowych - mówi wiceszef resortu finansów. Zastrzega jednak, że wskaźnik wzrostu będzie zależeć od skłonności do oszczędzania Polaków oraz tego, ile pieniędzy zostanie skierowanych na konsumpcję.

16,5 miliarda złotych na 500+

Program "Rodzina 500+" ma kosztować w przyszłym roku około 16,5 miliarda złotych. Ekonomiści podzielają opinię, że pieniądze, które zasilą portfele rodziców, pójdą głównie na bieżące wydatki.
- Dodatek na dziecko może podbić dynamikę PKB nawet o około 0,5-0,7 procent w 2016 roku- zauważa Rafał Benecki, główny ekonomista ING BSK. Dodaje jednak, że to założenie nie wpływa na ogólną prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,5 procent.
Ekspert zaznacza, że istotny wpływ mogą mieć również czynniki zagraniczne - ewentualna dalsza podwyżka stóp procentowych przez amerykański FED oraz kondycja chińskiej gospodarki.

Negatywny wpływ wydatków

Z kolei Jakub Borowski z Credit Agricole uważa, że negatywny wpływ na polską gospodarkę będą miały podatki, które PiS zamierza wprowadzić. Nawet przy założeniu, że podatek bankowy nie spowodowałby zwiększenia kosztów dla klientów, akcja kredytowa dla sektora niefinansowego byłaby w każdym kolejnym niższa o około 16 miliardów złotych - twierdzi.
Natychmiastowe negatywne skutki dla klientów, zdaniem Jakuba Borowskiego, wywoła planowany podatek od supermarketów. Ekonomista obawia się podniesienia cen produktów. - To będzie miało negatywny wpływ na konsumpcję - dodaje.

Minister finansów chwali program 500 zł na dziecko. "Ma szansę zatrzymać emigrację"

TVN24/x-news

IAR, abo