Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 14.01.2016

Nowe prawo ma zapobiegać upadłościom SKOK-ów i banków

Większe uprawnienia nadzorcze dla Komisji Nadzoru Finansowego wprowadza projekt nowelizacji Prawa bankowego i ustawy o SKOK, skierowany przez resort finansów do konsultacji.

Projekt ma umożliwić lepsze zapobieganie takim wydarzeniom, jak niedawna upadłość SK Banku w Wołominie.

Jak pisze w komunikacie resort finansów, rozwiązania zaproponowane w projekcie "mają na celu usprawnienie procesu nadzoru nad rynkiem finansowym", a dotyczą banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

- Nowelizacja przyznaje KNF uprawnienie polegające na możliwości zlecenia ponownego badania wyceny zabezpieczeń wierzytelności w stosunku do wszystkich podmiotów prowadzących działalność depozytowo-kredytową - zaznacza MF.

Zwraca uwagę, że "brak jest aktualnie podstaw umożliwiających zlecenie podmiotom nadzorowanym lub bezpośrednio wybranemu przez KNF rzeczoznawcy ponownej wyceny, nawet wówczas, gdy istnieją przesłanki pozwalające uznać, że przedkładana przez podmiot wycena jest dokonana w sposób nierzetelny i nie odzwierciedla rzeczywistej wartości przedmiotu zabezpieczenia".

Czytaj dalej
sk bank 1200.jpg
Upadek SK Banku w Wołominie: jak odzyskać pieniądze



Jak informuje resort finansów, właśnie taka sytuacja miała miejsce m.in. w przypadku Spółdzielczego Banku Rolnictwa i Rzemiosła (SK Banku) w Wołominie, gdzie "uprawnienia KNF pozwalające na zalecenie Bankowi weryfikacji wielkości operatów szacunkowych nie spowodowało utworzenia przez Bank adekwatnego poziomu odpisów (pomimo wykazania wzrostu wartości kredytów z utratą wartości) do czego podstawą dla Banku były kolejne, budzące wątpliwości wyceny".

Więcej przesłanek do powołania zarządu komisarycznego w banku

Jednocześnie w projekcie ustawy, zaznacza MF, przewidziano rozszerzenie katalogu przesłanek powołania przez KNF zarządu komisarycznego w banku, na wzór przepisów ustawy o SKOK. Obecnie przesłankami ustanowienia zarządcy komisarycznego w kasie są: powstanie groźby zaprzestania spłacania zobowiązań, nieprzekazanie przez zarząd programu naprawczego, nieskuteczność realizacji programu naprawczego oraz rażące lub uporczywe naruszanie przepisów prawa w działalności.

PAP, awi