Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 15.01.2016

Ekonomiści o ustawie prezydenta ws. frankowiczów: dobrym rozwiązaniem zwrot mieszkania

Goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 uważają, że w przypadku frankowiczów zastosowanie amerykańskiego rozwiązania – zwrotu mieszkania za zwolnienie z długu, byłoby dobrym rozwiązaniem. Taki wariant przewiduje ogłoszony przez prezydenta projekt ustawy.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP; Agnieszka Durlik -Khouri, z Krajowej Izby Gospodarczej; Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki cz. 2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP; Agnieszka Durlik -Khouri, z Krajowej Izby Gospodarczej; Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Projekt prezydencki przewiduje ponadto dwa mechanizmy restrukturyzacyjne.

Pierwszy - dobrowolny - zakłada przewalutowanie kredytu w porozumieniu z bankiem. Drugi wariant polega na wyznaczeniu sprawiedliwego kursu po jakim raty będą dalej spłacane.

Oczekiwania wobec prezydenta były większe

Jak mówi Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, oczekiwania wobec propozycji prezydenta były jednak większe.

Posłuchaj
00:38 [i] 15.01 MARIUSZ PAWLAK.mp3 Mariusz Pawlak: jeśli umowy nie były zgodne z prawem, to powinno się przywrócić stan prawny sprzed roku.

 

̶  Gdyby były to dwa warianty rozwiązania problemu, to byłby to ogromny zawód – mówi ekonomista.

Jak wyjaśnia, słowo sprawiedliwość oznacza, że obywatel widzi, że państwo szanuje prawo i jeżeli umowy były zawierane zgodnie z prawem, to ustawa dotycząca pomocy dla frankowiczów nie ma żadnej racji bytu.

̶  Jeśli nie były zgodne z prawem, to powinno się przywrócić stan prawny sprzed roku – mówi ekonomista.

frankowicze warszawa 15.01.2015 1200.jpg
Frankowicze: jest prezydencki projekt ustawy ws. pomocy kredytobiorcom. Przewalutowanie po "sprawiedliwym" kursie

Uzasadnia, że banki nie miały wówczas prawa do sprzedaży instrumentu finansowego, w którym narażona była strata kapitału.

Frankowicze mają prawo do wsparcia

Frankowicze mają prawo do wsparcia, bo wielu z nich nie zostało poinformowanych o zagrożeniach przez instytucje finansowe - dodaje Agnieszka Durlik -Khouri, z Krajowej Izby Gospodarczej.

̶  W mojej ocenie są to instytucje wyspecjalizowane i mają świadomość tego, a nie przekazały informacji o tych zagrożeniach do końca swoim klientom – mówi ekonomistka.

Posłuchaj
01:00 [i] 15.01 AGNIESZKA DURLIK O WINIE.mp3 Agnieszka Durlik –Khouri: frankowicze mają prawo do wsparcia, bo wielu z nich nie zostało poinformowanych do końca o zagrożeniach.

 

Jak dodaje, ta sytuacja powinna być wyjaśniona.

Jak też dodaje, powinno być jasno określone, kto ponosi i w jakim zakresie konsekwencje zmiany tego kursu. W jakim zakresie sami kredytobiorcy, a w jakim instytucje finansowe.

Rozwiązaniem byłby też zwrot nieruchomości

Można też wprowadzić już sprawdzone np. w USA rozwiązanie polegające na zwrocie mieszkania.

Jak wyjaśnia ekonomistka, takie rozwiązanie, które przewiduje zwrot mieszkania bankowi i kredyt już kredytobiorcy nie interesuje, mogłoby jednak nie ucieszyć polskich banków.

̶ Tymczasem z tym mają największy problem frankowicze – gdyż po zmianie kursu wartość nieruchomości nie pokrywa wartości udzielonego kredytu - mówi.


Zgadza się z tym Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP. Jak dodaje, dzięki takiemu rozwiązaniu banki prowadziłyby racjonalną politykę kredytową.

Posłuchaj
00:12 [i] 15.01 ŁUKASZ KOZŁOWSKI OK.mp3 Łukasz Kozłowski: dziś część dłużników ma do spłaty nawet o kilkadziesiąt procent wyższy dług niż w momencie jego zaciągania.

 

Bo dziś część dłużników ma do spłaty nawet o kilkadziesiąt procent wyższy dług niż w momencie jego zaciągania.

̶ To ryzyko banki powinny brać w przyszłości pod uwagę i to skłaniałoby ich do bardziej racjonalnej polityki kredytowej podsumowuje ekonomista.

Justyna Golonko, jk