Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 28.01.2016

Maciej Jędrzejak, Saxo Bank Polska: Europę obudzą Japończycy

Po wczorajszym posiedzeniu Fed nic wielkiego się nie wydarzyło, dolar ani nie nabrał większego wigoru, ani nic złego mu się nie stało.

Z komunikatu Fed wynika, że uważnie trzeba obserwować dane makro, i to zarówno z USA , jak i z gospodarki globalnej, bo to w nich tkwi klucz do ewentualnych podwyżek stóp procentowych w Ameryce. Wiele ich pewno nie będzie. Marzec jest pod tym względem nadal realny, ale wiara nie jest mocna. Szanse wzrosną w zależności od tego, w jakiej kondycji będzie rynek pracy, co dalej z inflacją i koniunkturą w USA.

Pewne sygnały pojawią się już dzisiaj, w postaci grudniowych danych o zamówieniach na dobra trwałego użytku z USA i liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Pakiet informacji gospodarczych z USA zamknie comiesięczny indeks podpisanych umów kupna domów. Największe znaczenie dla dolara będzie miała pierwsza informacja; jeżeli sprawdzą się prognozy – większość ekspertów spodziewa się spadku zamówień – amerykańska waluta może mieć problem. Dzisiejsza porcja makro z Ameryki to tylko zapowiedź głównego dania, czyli jutrzejszych danych o PKB.

W Europie też sporo się będzie dzisiaj działo, ale nie na taką skalę jak w USA. Wielka Brytania opublikowała już dane o PKB za czwarty kwartał 2015 (wzrost o 0,5 proc.), z nienajgorszą końcówką roku opartą przede wszystkim na dobrym tempie branży usługowej. Indeksy nastrojów w UE nie powinny zrobić większego wrażenia na rynkach, a dane o inflacji w Niemczech to przygrywka do jutrzejszego wskaźnika wzrostu cen w całej strefie euro. Ciekawie zapowiada się noc, z Japonią w roli głównej: konferencją prasową po posiedzeniu BoJ, a także bogatym pakietem danych od inflacji po stopę bezrobocia i produkcję przemysłową.

Dr Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska