Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 01.02.2016

Komisja Europejska rozszerza w Polsce strefę ochronną związaną z ASF

Polskie ministerstwo rolnictwa krytykuje tę decyzję.

Strefa ochronna w Polsce, objęta ograniczeniami w związku z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, zostanie nieznacznie rozszerzona - potwierdziły źródła w Komisji Europejskiej.

Strefa poszerzona o trzy gminy

Strefa ochronna ma być rozszerzona na pozostałą część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i Hajnówka w województwie podlaskim. Powód - jak podaje KE - to wystąpienia przypadku ASF u dzika na terytorium Polski.

Strefa poszerzona mimo sprzeciwu Polski

Jak poinformowały w poniedziałek PAP źródła unijne, decyzja o nieznacznym rozszerzeniu obszaru objętego ograniczeniami na terytorium Polski została przyjęta na spotkaniu Stałego Komitetu ds. roślin, zwierząt, żywności i paszy 12 stycznia mimo braku zgody Polski.

Polski resort rolnictwa uważa, że decyzja ta jest bezpodstawna, bo w ostatnim czasie nie nastąpiło nic, co uzasadniałoby jej podjęcie. Minister Krzysztof Jurgiel kilkakrotnie kierował w tej sprawie pisma do komisarza UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa.

̶  Takiego postępowania nie można uznać ani za adekwatne, ani za proporcjonalne do zaistniałej na terytorium Polski sytuacji. W naszym kraju ostatnie z trzech dotychczas wykrytych ognisk afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 31 stycznia 2015 r. - wyjaśniono w niedawnym komunikacie ministerstwa.

Polska zamierza poruszyć tę kwestię na posiedzeniu ministrów rolnictwa, które odbędzie się 15 lutego.

W Polsce planowany jest odstrzał sanitarny 40 tys. dzików na granicy z Białorusią i Ukrainą

W ubiegłym tygodniu ministerstwo rolnictwa poinformowało, że z powodu występowania ASF za wschodnią granicą Polski planowane jest wprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na granicy z Białorusią i Ukrainą. Odstrzał ok. 40 tys. zwierząt ma spowodować przerzedzenie populacji dzika do poziomu 0,5 osobnika na kilometr kw.

W Polsce dotychczas stwierdzono 85 przypadków ASF u dzików i 3 u świń

Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadków ASF u dzików i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźna dla ludzi.

Afrykański pomór świń pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) kraj, w którym wystąpił ASF, nie może eksportować wieprzowiny w okresie dwóch lat od likwidacji choroby.

PAP, jk