Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 04.02.2016

Tomasz Dudowicz, Saxo Bank Polska: kto pomoże dolarowi?

Wydarzeniem dnia jest posiedzenie Banku Anglii i publikacja kwartalnego Raportu o inflacji.

Komunikat z posiedzenia BoE i raport ukażą się w tym samym czasie, czyli o 13.00. Pół godziny później zacznie się konferencja szefa BoE, Marka Carneya. Zmian w polityce monetarnej nie ma się co spodziewać, jednak kluczowe będą prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji. Pod koniec dnia powinniśmy wiedzieć coś więcej na temat ewentualnych podwyżek stóp przez BoE. Funtowi i brytyjskiej giełdzie sprzyjają negocjacje z Unią Europejską, które oddalają ryzyko Brexitu.

Wyjątkowo mocno traci na wartości dolar i na razie nie widać, co mogłoby mu pomóc. Amerykańskiej walucie zaszkodziły wczoraj dane o koniunkturze (PMI i ISM pokazały słabnący sektor usług i gorsze prognozy dla zatrudnienia). Ostatnia seria danych oddaliła perspektywę podwyżek stóp w USA, co coraz bardziej staje się widoczne w narracji przedstawicieli Fed. Wczoraj dobitnie wyraził to William C. Dudley, wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej, który powiedział, że warunki gospodarcze pogorszyły się od grudniowego posiedzenia Fed. Wypowiedź Dudleya osłabiła dolara. Dzisiaj w USA pojawi się kolejny zestaw wskaźników (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, zamówienia na dobra trwałego użytku), które raczej niewiele zmienią w notowaniach dolara. Dopiero jutrzejsza rządowa publikacja na temat rynku pracy (payrolls) może wnieść trochę optymizmu, ale nie ma co do tego pewności. Nastroje są zbyt pesymistyczne.

Natomiast coraz bardziej zdecydowane zaczyna brzmieć retoryka EBC. Dzisiaj rano Mario Draghi, szef EBC, zapowiedział podczas wystąpienia we Frankfurcie, że bank będzie walczył z niską inflacją. Wygląda na to, że Draghi zapowiada jakiś mocny ruch na marcowe posiedzenie. Problem polega na tym, że rynki nie do końca dają temu wiarę. Już raz wzięły zapewnienia szefa EBC za dobrą monetę i dużo na tym straciły. Drugi raz raczej nie popełnią tego błędu.

Tomasz Dudowicz, Saxo Bank Polska